Sądecczyzna (Szczęsny Morawski)/Tom I/Cystersi szczyrzyccy

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Feliks Jan Szczęsny Morawski
Tytuł Sądecczyzna. Tom I.
Pochodzenie Sądecczyzna
Wydawca Nakładem autora
Data wyd. 1863
Druk Wytłoczono u Ż. J. Wywiałkowskiego
Miejsce wyd. Kraków
Źródło Skany na Commons
Inne Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Cały tom I
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


3.  Cystersi Szczyrzyccy.

Złamany wiekiem i brzemieniem nieszczęść, Cedro oczy swe zwrócił ostatecznie ku Bogu, którego wszechmocną potęgę wielbić nauczyła go znikomość władzy i siły ludzkiej na jaką własnemi patrzał oczyma. Więc cały oddany chwale Boga sługom jego a swym ulubieńcom: Cystersom wystawił kościół i klasztór w Szczyrzycu (1249) i wszelkie swoje prawa, wszelkie posiadanie zlał na nich, polecając się ich modłom i wstawieniu do Boga. Boga chwaląc umarł.
Cystersi weszli w posiadanie dziedzictwa, i modląc się za duszę swego dobrodzieja uprosili później bratańców jego, o uznanie i stwierdzenie tej darowizny sowitej.
Przywilej (VIII) — W imię Chrystusa amen. Do wiadomości wszem wobec i na przyszłość.
— Że wobec nas: Bolesława z bożej łaski księcia krakowskiego i sandomierskiego, także najjaśniejszej matki naszej Grzymisławy; stanąwszy szlachta (milites) nasza: Klemens i Marek bracia rodzeni, synowie niegdyś Marka wojewody krakowskiego.
— Nadania wszystkie, przez świętej pamięci pana Czadera (Cedron) stryja ich niegdyś wojewody krakowskiego poczynione świątobliwemu klasztorowi zakonu Cystersów w Szczyrzycu, biskupstwie krakowskim;
— Który sam założył i wyposażył posiadłościami i dziesięciną wsi imiennie tu wyliczonych, mianowicie wsi nazwanej: Szczyrzyc, Pobręcin, Abramowice, Podolany, Pogorzany, Godzisza, Krzyszkowice, Kordwanów, Bonpaszów, Mogilany, Głowaczów, Cissów, Ściborzyce;
— Także (agris) ról następujących: Dunajec Czarny, Dunajec Biały, Rogoźnik wielki i mały, Lepietnica, Naruszowa, Słona, Stradoma.... Kasina co płynie od Gniazd, Olchena co płynie od Kamienia..... Włostowa co płynie.... Moszenna wraz z Wyrborową, Kryczna wielka co płynie... rzeka: Cobula wielka, także Przesna, także Raba z wybrzeżem i wody obie nazwane: Poronin;
— Dodając pola i łąki zwane: Długopole, Ludzimir, Dębno, Ostrowiec, Wilczepole;
— Prócz tego jeszcze sól w Rapszycu i górę.... zwaną, której połowa należy do wzmiankowanego klasztoru Szczyrzyca.
— Trzeba zaś wiedzieć, że w wszystkich tych polach, lasach i górach bracia rzeczonego klasztoru Szczyrzyca, będą mogli zakładać: miasta, wsie, i wszelkie inne pożytki wydobywać o ile osądzą za lepsze i za zyskowniejsze.
— Dalej! w pobożnej wspaniałomyślności przyznali i stwierdzili zyski i użytki z Strzelicz....... z karczmy w Wieliczkiej soli i wszystkich posiadłościach z przynależytościami.
— Prócz tego obaj rzeczeni szlachcice Klemens i Marek w ślad swych przodków jak najusilniej obstając przy pobożności, jako niewyrodni dziedzice i opiekunowie pobożni, dla zbawienia dusz własnych i przodków swoich, czystą jałmużną rzeczonemu klasztorowi szczyrzyckiemu i braci tamże Bogu służącej z własnego majątku wieczyście i dziedzicznie nadają dwie wsie: Droginią z młynem...... Brenczowiec z częścią Popowca.
— Na uniżone prośby pana.... opata i braci klasztoru rzeczonego aby potwierdzić za prawne i uczciwe uznać darowizny i stwierdzenia od stryja im poczynione: Chcąc pozyskać udział w modlitwach klasztoru i całego zakonu tego; przyjmujemy je łaskawie i stwierdzamy co poczynili prawi dziedzice i opiekunowie.
— Żeby zaś dzieło nasze nikomu i w niczem słabem się nie zdawało, uzupełniamy powagą naszą żądając aby na zawsze nietkniętem zostało.
— Dla wiecznej zaś pamiątki i trwałości, niniejszy list stwierdziliśmy pieczęcią naszą.
— Dan w Krakowie roku pańskiego 1254, dnia 10tego maja.
— Wobec świadków, których nazwiska: Michał kasztelan krakowski, Mikołaj sędzia krakowski, Sandko podkomorzy, Bartłomiej i Sulisław Brylitowicze, Skantowski... i innych wiela.







Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Feliks Jan Szczęsny Morawski.