Rozrywki Naukowe/Syfon

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor Gaston Tissandier
Tytuł Rozrywki Naukowe
Data wydania 1910
Wydawnictwo Jan Fiszer
Miejsce wyd. Warszawa
Tłumacz Jan Harabaszewski
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub Pobierz Cały tekst jako PDF Pobierz Cały tekst jako MOBI
Indeks stron


SYFON.
Przeprowadzenie wody z jednego kieliszka do drugiego za pomocą paska z sukna.

Odetnij pasek z sukna, zanurz w wodę i połóż w ten sposób, żeby obydwa końce wchodziły do dwuch kieliszków, ustawionych na różnych poziomach (fig. 54); jeżeli górny kieliszek napełnić wodą, woda przejdzie z niego do dolnego w ciągu mniej więcej godziny. Pasek dzięki włoskowatości odgrywa rolę syfona.

Fig. 54.

Łodyga kwiatka z bukietu, odpowiednio zagięta, tworzy również doskonały syfon.


Syfon z raka.

Oto sposób zrobienia syfonu z raka.

Fig. 55.

Bierzemy kieliszek z wodą, na którym zawieszamy dużego raka, jak wskazuje figura 55; pletwy powinny być możliwie głęboko zanurzone w wodzie, duże rożki trzeba trochę obciąć, żeby nie dotykały talerza.
Z zawieszonego raka zaraz spływać zacznie woda kropelkami; tworzy się cienki sznureczek perełek z wody spływającej, dopóki pletwy zanurzają się w wodzie.


Syfon ze słomy i pestki moreli.

Pokażemy jeszcze jeden sposób urządzenia syfonu — ze słomy i pestki moreli. W pestce robimy dwa otwory pilnikiem lub tarciem o kamień, otwory nie powinny być szersze nad 2 milimetry. Do otworów dopasowywamy, jak wskazuje figura 56, łodygi słomy — jedną dłuższą, drugą krótszą. Zamazujemy połączenie woskiem miękkim. Wystarcza wciągnąć powietrze z dłuższej łodygi, a natychmiast popłynie ciecz.

Fig. 56.

Ten sam wynik można otrzymać, ścinając ukośnie dwie słomki i łącząc je woskiem.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Gaston Tissandier i tłumacza: Jan Harabaszewski.