Praktyczna Kucharka/Przedmowa

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Franciszek Chocieszyński
Tytuł Praktyczna Kucharka.
Podtytuł Przedmowa.
Data wyd. 1884
Druk Drukarnia F. Chocieszyńskiego
Miejsce wyd. Poznań
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
PRZEDMOWA.

px180


Chociaż mamy już wiele dzieł kucharskich w naszym języku, jednak daje się czuć niedostatek takiéj książki, któraby ogólnéj potrzebie zaradzić mogła.
W książkach kuchennych dotąd wyszłych z druku, mało zwracano uwagi na gospodarskie zwyczaje i domowe potrzeby; gdyż w nich podane przyprawy zbyt są kosztowne, a więc nie zawsze praktycznie zastósowane być mogą, prócz tego książki kucharskie są zbyt drogie i dla tego nie dla każdego przystępne.
Przy zatraceniu w dzisiejszém wychowaniu kobiet, dawnych przymiotów, a braku nowych, mało widzimy dobrych gospodyń umiejących nietylko oszczędzać wydatków, lecz zarazem poczytujących sobie za obowiązek sumienia, dbałość o wygody domowników. Nie sama ilość, ale jakość pożywienia wpływając na zdrowie i siły uwzględnioną być powinna, przez dobrą i sumienną gospodynią. Jakości téj zaś nie stanowią rzeczy wyszukane, lecz choćby najprostsze, przyrządzone dobrze, to jest tak, żeby użyty na nie pieniądz nie był wydanym napróżno. Słusznie pisze jedna z książek kucharskich, iż smacznie przyrządzony obiad jest podstawą szczęścia domowego. Nasze przepisy są jasne, zrozumiałe i do wykonania łatwe, przeto dalsze objaśnienia za zbyteczne uważamy, a ograniczamy się tylko na podaniu niektórych prawideł, niezbędnie potrzebnych w sztuce kuchennéj:
1) Przytomność umysłu i zamiłowanie porządku, są dwie rzeczy dla każdéj kucharki koniecznie potrzebne, gdyż niedozór i nieład, ciągną za sobą stratę czasu i pieniędzy, i stają się przyczyną wielu ztąd wynikłych nieprzyjemności.
2) Czystość jest także jednym z najważniejszych i koniecznych przymiotów porządnéj kucharki, gdyż nieochędóstwo w kuchni nietylko dobry smak psuje, lecz jeszcze najszkodliwszy ma wpływ na zdrowie.
3) Naczynia, w których potrawy się gotują i zachowują, także wielki wpływ na zdrowie mają. Naczynia gliniane polewane, szklanne, porcelanowe, kamienne są najlepsze, i potrawy w nich przyrządzane zachowują smak właściwy. Naczynia z żelaza, miedzi, mosiądzu są wprawdzie dobre do gotowania potraw, lecz trzeba je utrzymywać w największéj czystości, i często wybielać, a potraw mianowicie kwaskowatych zostawiać w nich nie można, bo to bardzo szkodzi zdrowiu.
4) Każdy kucharz lub kucharka szczególniéj na to powinna zwracać uwagę, ażeby ani za mało ani za wiele nie przyrządzała potraw, aby takowe zwolna były gotowane lub pieczone, nie przegotowane, a ogień dobrze zastósowany.