Pomoc:Archiwum 2023/Przeszukiwanie

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Archive

Ta strona ma charakter historyczny bądź archiwalny. Prosimy nie modyfikować tej strony.

Oto kilka prostych zasad, które pomogą Ci w znalezieniu utworu:

  1. Używaj polskich znaków diakrytycznych – oprogramowanie nie wie, że wpisując [Podrozni] miałeś na myśli utwór Podróżni;
  2. Wszystkie słowa muszą widnieć na stronie – najlepiej wpisać dokładny tytuł utworu. Czasem należy spróbować wpisać kilka wersji szukanego tutułu – np. jeśli wpiszesz [Powiedz im], to nie przeskoczysz od razu do wiersza Norwida, tylko pokażą się wyniki wyszukiwania. Poprawny tytuł to Powiedz im...
  3. Jedynie przestrzenie nazw główna (czyli ta, w której są utwory (bez prefiksów przed tytułem)), Indeks, Autor oraz Kolekcja są domyślnie przeszukiwane – na Wikiźródłach wykorzystywanych jest także kilka innych przestrzeni nazw. Aby przeszukiwać inne przestrzenie, należy wybrać je w opcji zaawansowane po wyświetleniu się strony z wynikami wyszukiwania.
  4. Jeśli nie został znaleziony żądany tytuł poprzez wyszukiwarkę, to można szukać na piechotę, wchodząc na strony autorów lub gatunków literackich.

Wskazówki wyszukiwania

Wypróbuj także inne domyślne tryby sposobu wyszukiwania w Wikiźródłach. W zakładce preferencji wyszukiwania należy wybrać opcję:

  • Tryb przekierowań z dopasowywaniem podfraz (zaawansowane).

Takie ustawienie pozwoli na uzyskiwanie podpowiedzi wyszukiwania także z uwzględnieniem podstron i przekierowań. Zmienia ono tryb podpowiedzi z wyników rozpoczynających się daną frazą na wyniki zawierające daną frazę.

Zmiana ustawienia pozwala na uzyskanie lepszych podpowiedzi wyszukiwania, gdyż na Wikiźródłach wiele samoistnych utworów znajduje się na podstronach głównej pozycji książkowej (wiersze, opowiadania, nowele itp.). Z tego powodu podpowiedzi mogą nie być poprawnie wyświetlane dla obecnie domyślnego sposobu wyszukiwania.

Prosimy także o podzielenie się swoimi uwagami w Skryptorium.

Zobacz też