Pomoc:Archiwum 2023/Przestrzeń nazw

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Archive

Ta strona ma charakter historyczny bądź archiwalny. Prosimy nie modyfikować tej strony.

Przestrzeń nazw to zbiór stron, których nazwa rozpoczyna się od odpowiedniego prefiksu rozpoznawanego przez oprogramowanie MediaWiki.

Podczas zapisywania linków nazwa przestrzeni zostanie automatycznie ukryta, jeśli na końcu pozostawimy samotny znak potoku ( | ): [[Wikipedia:Przestrzeń nazw|]]

Przestrzenie nazw Wikiźródeł

(główna)

Nie ma prefiksu, zawiera tylko właściwe strony źródeł. Jest to przestrzeń, w której prezentujemy wyniki naszej pracy, czyli gotowe, opracowane już teksty. Większość tekstów wprowadzana jest w tę przestrzeń poprzez importowanie tekstu z przestrzeni Strona. W tej przestrzeni nazw nie umieszczamy informacji o Wikiźródłach, to robimy w przestrzeni nazw Wikiźródła. W tej przestrzeni nazw nie umieszczamy informacji o wikiskrybach, to robimy w przestrzeni nazw Wikiskryba. W tej przestrzeni nazw nie prowadzimy żadnych dyskusji, nie umieszczamy osobistych opinii, to robimy w przestrzeni nazw Dyskusja. Lista stron z tej przestrzeni.

Wikiźródła

Zawiera informacje ogólne na temat Wikiźródeł oraz różnego rodzaje strony robocze, nie mieszczące się w dalszych przestrzeniach. Lista stron z tej przestrzeni.

Wikiskryba

Zawiera strony prezentujące użytkowników Wikiźródeł, pomocnicze strony do własnego użytku, na przykład na linki do ulubionych stron. Jeśli widzisz na stronie Ostatnie zmiany, że użytkownik Niki K pozmieniał kilka stron, to jego nazwa nie pokazuje na Niki K, lecz Wikiskryba:Niki K. W tej przestrzeni nazw każdy ma prawo zamieścić swoje osobiste materiały, które nie muszą być NPOV. Na tej stronie nadal jednak obowiązują prawa autorskie, nie wolno zamieszczać materiałów łąmiących prawo, obrażających kogoś i.t.p. Nie zamieniaj też tej strony w bloga czy darmową stronę osobistą. W zasadzie na tej stronie powinien pisać jej właściciel, jeśli chcesz mu coś przekazać pisz na jego stronie dyskusji czyli w przestrzeni nazw "Dyskusja wikiskryby". Lista stron z tej przestrzeni.

Plik

Zawiera strony opisujące dołączone zdjęcia, schematy, pliki z muzyką i innymi dźwiękami, z linkami do tych obrazków lub dźwięków. Istnieją trzy wersje linków do takich plików:

    • [[Plik:cosik.jpg]] wstawi obrazek bezpośrednio na stronę (ale nie dźwięk), oraz uczyni go linkiem do strony opisującej.
    • [[Media:cosik.jpg]] stworzy odnośnik (link) do obrazka lub dźwięku.
    • [[:Plik:cosik.jpg]] stworzy odnośnik do strony opisującej obrazek.

Lista plików znajduje się na stronie Specjalna:Pliki.

MediaWiki

Zawiera treści komunikatów wyświetlanych przez oprogramowanie. Patrz Specjalna:Wszystkie komunikaty.

Szablon

Zawiera treści szablonów używanych na polskich Wikiźródłach. Patrz Wikiźródła:Szablony i Kategoria:Szablony. Lista stron z tej przestrzeni.

Moduł

Strony zawierające kod w języku Lua, zazwyczaj współpracujące ze skomplikowanymi szablonami. Lista stron z tej przestrzeni.

Pomoc

Przeznaczona do tekstów mających stanowić pomoc dla użytkownika. Lista stron z tej przestrzeni.

Kategoria

Umożliwia klasyfikację zawartości Wikiźródeł za pomocą kategorii. Patrz Specjalna:Kategorie.

Dyskusja

Każda z poprzednich przestrzeni ma skojarzoną przestrzeń dyskusji. "Dyskusja", "Dyskusja Wikiźródeł", "Dyskusja pliku" służą do dyskusji na temat odpowiednich tematów. "Dyskusja wikiskryby" służy do rozmowy z danym wikiskrybą na temat nie związany z konkretnym artykułem.

Specjalna

Strony tworzone dynamicznie przez oprogramowanie (na przykład Ostatnie zmiany), są czasem określane jako będące w przestrzeni "Specjalnej". Można do nich tworzyć zwykłe odnośniki, na przykład [[Specjalna:Recentchanges|Ostatnie zmiany]]. Skomplikowane przypadki, gdy chcemy podać parametry, wymagają podania pełnego linku zewnętrznego, na przykład: //pl.wikisource.org/w/index.php?title=Specjalna:Recentchanges&days=3&limit=10 pozwoli przejrzeć listę 10 ostatnich zmian. Patrz Specjalna:Strony specjalne.

Strona

Przestrzeń nazw wykorzystywana przez rozszerzenie Proofread. W niej umieszczany jest tekst przepisany ze skanów odpowiadających nazwom stron. Lista stron z tej przestrzeni.

Indeks

Przestrzeń nazw wykorzystywana przez rozszerzenie Proofread do katalogowania publikacji oraz grupowania ich stron. Patrz Specjalna:IndexPages.

Dyskusja indeksu

Oprócz standardowej funkcji przestrzeni na dyskusje dotyczące konkretnego indeksu, przestrzeń ta jest wykorzystywana do tymczasowego zamieszczania OCR dla wybranych indeksów. Po wykorzystaniu (przepisaniu stron indeksu) OCR jest ze strony dyskusji usuwany.

Autor

Zawiera strony opisujące autorów tekstów lub tłumaczy. Lista stron z tej przestrzeni.

Kolekcja

Przestrzeń nazw wykorzystywana do prezentowania przepisanych utworów, zgrupowanych tematycznie, w postaci galerii okładek, generowanych z listy utworów znajdujących się na stronach dyskusji (zobacz przykład na Kolekcja:Literatura dla dzieci i młodzieży). W przestrzeni Kolekcja umieszczamy jedynie teksty kompletne, dla których wszystkie poszczególne strony są minimum czerwone (mają przynajmniej status "przepisana").

Dyskusja kolekcji

Przestrzeń techniczna dla Kolekcji, przeznaczona na listy utworów dla galerii, w formacie:

* [[Link do strony]]
* [[Link do strony|opis linku]]
* [[Link do strony|opis linku]]

Zobacz też