Przejdź do zawartości

O religii i kościele/Przedmowa do wydania polskiego

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor anonimowy
Tytuł Przedmowa do wydania polskiego
Pochodzenie O religii i kościele
Wydawca Centralne Wydawnictwo Ludów SSSR
Filja Ukraińska
Data wyd. 1927
Druk Kniżnaja Fabrika Central’nogo Izdatel’stva Narodov SSSR
Miejsce wyd. Charków
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO


Książeczka ta przetłumaczona jest z języka rosyjskiego prawie bez żadnych zmian. Opuściliśmy jedynie niewielki rozdział, w którym przytoczone były myśli Lenina o tołstoiźmie, czyli o „odnowionej religji” Lwa Tołstoja. Rozdział ten w wydaniu polskim opuszczamy, mając na względzie, iż kwestja tołstoizmu dla czytelnika polskiego jest naogół obcą i dlatego mniej ważną, niż dla czytelnika rosjanina.
Książeczka dana ma na celu zapoznać czytelnika polskiego-włościanina, a częściowo i robotnika — z głównemi myślami Lenina, dotyczącemi religji i kościoła.
Czytając książeczkę tę, należy mieć na uwadze, że wszystko co mówi w niej Lenin w stosunku do kościoła prawosławnego i popów jest również słusznym i w stosunku do kościoła katolickiego i księży. Wszystkie bowiem kościoły, jak i wszyscy duchowni — bez względu na to, jakiemu bogu służą — są rzecznikami starych porządków (ucisku, wyzysku, ciemnoty i oszustwa), bronią interesów klas posiadających (obszarników i burżuazji), potępiają natomiast (jawnie czy też skrycie) walkę ludu pracującego o nowe lepsze życie. Religja zaś oraz organizacja kościelna jest w ich rękach jedynie narzędziem dla trzymania w posłuszeństwie i pokorze otumanionych, nieświadomych wyznawców. Że tak jest, a nie inaczej, — świadczą o tym tysiące faktów, chociażby z działalności kleru katolickiego w Związku Radzieckim. Nie będziemy tu dawać przykładów, bowiem każdy rozsądny i uczciwy człowiek, który szuka prawdy, sam te fakty z łatwością zauważy. I nietylko zauważy, lecz przemyśli i oceni je należycie według nauk Lenina, które znajdzie w tej oto książeczce.



Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: anonimowy.