Przejdź do zawartości

Instrukcja w sprawie regulacji Osady Sukienniczej w Łodzi/tekst oryginalny

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Rajmund Rembieliński
Tytuł Instrukcja w sprawie regulacji Osady Sukienniczej w Łodzi
Podtytuł Pisownia instrukcji oryginalna
Wydawca Komisja Województwa Mazowieckiego
Data wyd. 1823
Miejsce wyd. Łódź
Źródło Skany na Commons
Inne Cały zbiór
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron

Wydział Admistracyjny
zUrzędu
kopia dla Burmistrza
N ...
Działo się w Łodzi
dnia 12 czerwca 1823
Radca Stanu Prezes Komiſsyi
Woiewodztwa Mazowieckiego

Przedsięwziąwſzy ostateczne uregulowanie osady Sukienniczej w Mieście Łodzi, do wykonania takowéy regulacji na Gruncie, iako też do uregulowania wynagrodzeń Obywateli i Proboszcza za zajęte czym na tęż osady grunta, ato stoſsownie do protokołu wtéy mierze w dniu 4tym Mca Maia 1821. z rzeczonemi Obywatelami przez kommiſsarza Witkowskiego spisanego, następuiącą Geometrze Viebig wydaie Instrukcję:
1o Do każdego placu miejskiego nowey Osady maią bydź domierżone takiéy rozciągłości Ogrody, iak są wymierzone w Specyfikacji przez kommiſsarza Witkowskiego podpisanéy i w Aktach Murmistrza Miejscowego znajdującéy się. –
2o Dla przyzwoitego podziału takowych Ogrodów przedłużone bydź maią wteyże saméy szerokości ku Borow[i] Ulica Średnia i Południowa, a w podobnieyże szerokoś[ci] po obydwóch stronach maią bydź poprowadzone parcele po iednéy z każdej strony Ulice Ogrodowe, które stanowić maią rozciągłość podłużną Ogrodów, ztą tylko odmianą, że Ogrody do Ulicy Piotrkowskiéy i przedłużonéy Ulicy Wschodniej po obudwóch téy ostatniéy Stronach maią iéj rozciągłością poprzeczną, czyli gł[ow]ami dotykać.
3o Przy placach nowéy osady od No 153 do 164, to iest na pułnoc Ulicy średniej, należy wymierzyć Ogród dla folusznika 11/2 morga miary polskiéy wynoszącéy, przynim zaś zaraz Ogród dla Farbiarza łącznie do placu 173. i 174. w Specyfikacji zamieszczony.
4o w Uregulowaniu wſzystkich Ogrodów tak postąpić należy, ażeby ostatnie ku Borowi położone wiednéy paralelnéy zUlicą południową linii kończyły się, gdzie znowu na poprzek należy wyprowadzić i oznaczyć Ulicę takżé Ogrodową od podCegielnianéy aż do Wodocieku, która tąż samé co i inne Ulice trzymać ma szerokość.
5o za nią, to iest za ostatnią, należy wymierzyć także wpodłuż od pod Cegielnianéy Ulicy ku Wodociekowi, Grunt dla Xsiędza Proboſzcza wtakiéy rozciągłości, iaka się okaże przez wyrachowanie ztrzech płus teraz przez niego wtamtéy stronie posiadanych.
6o Kliny na południe Ulicy PodCegielnianéy ina prawéy stronie Ulicy Piotrkowskiéy z gruntów Staréy Wsi pozostałe, maią pozostać nietykalnemi aż do dalszéy mojéy Dyspozycyi.
7o Wszystkie Ogrody, iako wyżéy pomierzone, we wſzystkich 4rych rogach maią być słupami oznaczone a nadto każdy znich, tymże samym Nrem na innym środkowym słupie ma być oznaczonym, co i plac miéyski, do którego należyć będzie. –
8o Procz tego wſzystkie Ogrody które na terazniéysze Ugórowe pole przypadną, maią być omiedzowane podłużnie.
9o Po uskutecznieniu téy Czynności przystąpi Geome[tra] do wynagrodzeniu tutéyszych Mieszczan za zaięte im na Osadę grunta: które po potrąceniu nastąpionego wynadgrodzenia wplacach, stosownie do załączniającéy się salva remissione Specyfikacyi przez Komisarza Witkowskiego sporządzonéy 4423 Pręt. wynoszą. 10ma Na wynadgrodzenie tych 4423 Pręt. Stosownie do wymienionéy wyżéy zObywatelami Starego Miasta Umowy rozdane być grunta Woytowskie i Kamelaryine, Extra Osady Sukienniczéy znayduiące się, które w Miarę Dobroci gróntu i Możności podziału wiaknayzręczniéyſzym dla Zagospodarowania Sposobie maią być rozdane i odznaczone bez zatrzymywania resztków, iezliby iakie zostawały: a ieżeliby zaś takowe grunta na wynadgrodzenie wystarczającemi niebyły wtakim przypadku użyć należy gruntu za gruntem Xsiężem wedle §.5ma wymierżyć się mianym, robiąc działki paralelne.
11o Nakoniec przystąpi Geometra doograniczenia Territorium Mieyskiego od Lasów Rządowych a mianowicie od Wsi Widzewa, Wólki, Rokicia i Bruſsa w liniiach prostych na Ogólnéy Mappie przezemnie Ołówkiem zarysowanych Punktami a, b, c, d, e, f, e determinowanych przy zawezwaniu właściwych Urzędów Leśnych do Aſsystowania téy Czynności, a to przez przecięcie Liniów granicznych i wysypanie Lopców wrównéy ieden od drugiego 50. prętów odległości, wyjąw[szy] załamków, wktórych podwoyną średnią, to iest 8. Łokci trzymać mają kopce.
12o Całéy téy Czynności na Gruncie wykonać się mianéy aſsystować ma Burmistrz Mieyscowy wraz z Ławnikami, który to Burmistrz odebrał polecenie do dania potrzebnych na ten Cel robotników.
13o Co się dotycze Bonifikacji Mieszczan w gruntach ornych, takowéy Protokół rozdawniczy przez Komiſsarza Tykla, dozór jeneralny nad wykonaniem Całéy Czyności Geometrze poleconéy powierzony sobie mającego, sporządzony będzie, który też Komiſsarz czynności Jeometry względnie zachowania niniéyſzéy Instrukcji kontrolować i sprawdzać ma.
14o Jeometry także Obowiązkiem będzie Całe Territorium Miéyskie z Mapppy u Burmistrza Miéyscowego znajdującéy się na Nowo przerysować i graniczne linii wedle niniéyſszego polecenia uregulować się miane zaznaczyć.
15. Natéyże przerysować się mianéy Mapie należy Nową Osadę wraz zplacami i Ogrodami, niemniéy wyposażenie Probostwa, Bonifikacyi Mieszczan, i pozostałe do Dyspozycji od folwarku staréy Wsi zrzynki zamieyścić.
16o A nadto Całéy nowéy Osady, to iest placów i Ogrodów do nich należących, Osobno wtrzech Exzemplarzach wyrysować Mappy i te wszystkie razem z Mappą Ogólną Radcy Stanu Prezesowi Kommiſsyi Woiewódzkiey z Rapportem o wykonaniu czynności złożyć. Co wszystko Geometra gruntownie, rzetelnie i pospiesznie wykonać ma, a przyzwoite otrzyma wynagrodzenie.

Radca Stanu Prezes
/podpisano/ RRembieliński
Za Sekretarza Jeneralnego
/podpis/ BTykelkom
Zgodno zoryginałem

Do
Jeometry Viebig


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Rajmund Rembieliński.