Dziennik Dolnośląski nr 114 (47)/Od kwietnia do Niemiec tylko z paszportem

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Tytuł Od kwietnia do Niemiec tylko z paszportem
Pochodzenie Dziennik Dolnośląski nr 114 (47)
Redaktor Włodzimierz Suleja
Wydawca Norpol-Press sp. z o.o.
Data wyd. 7 marca 1991
Miejsce wyd. Wrocław
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron


Premier powrócił z RFN
Od kwietnia do Niemiec tylko z paszportem

BONN (kor. PAP). Drugi, ostatni dzień wizyty prezesa Rady Ministrów Jana Krzysztofa Bieleckiego w Niemczech był wypełniony intensywnymi rozmowami, w których główne miejsce zajmowała problematyka gospodarcza i finansowa, w tym zwłaszcza redukcja polskiego zadłużenia.
Zgodnie z założeniami, do połowy tego roku powinny zakończyć się rozmowy o stowarzyszeniu Polski z EWG, a 1 stycznia 1992 umowa ma wejść w życie. Niemcy zadeklarowali wsparcie polskich postulatów w rokowaniach z Brukselą.
Niemiecki minister gospodarki Juergen Moellemann zgodził się z polskim stanowiskiem, że rozszerzenie handlu między naszymi krajami, a zwłaszcza zwiększenie polskiego eksportu może istotnie wpłynąć na poprawę sytuacji gospodarczej Polski. W ubiegłym roku obroty w handlu polsko-niemieckim wyniosły blisko 10 mld marek. Współpraca gospodarcza ma szczególnie dobre szanse rozwoju w takich dziedzinach jak przemysł spożywczy, lekki i elektrotechniczny. Dobre perspektywy mają również usługi i turystyka oraz współpraca w dziedzinie ochrony środowiska.
Polska poniosła znaczne straty w wyniku połączenia się obu państw niemieckich. Proponuje ona, aby ujemne saldo rublowe z byłą NRD skompensować naszymi stratami i roszczeniami. Niemcy zareagowali ze zrozumieniem na polskie argumenty.
Istotnym tematem spotkania z bońskim ministrem gospodarki była współpraca rejonów przygranicznych. Ustalono, że w ciągu dwóch tygodni podejmie pracę komisja ekspertów, która opracuje kompleksowy program rozbudowy przejść granicznych i ich modernizacji. Bez usprawnienia ruchu między obu krajami nie może być mowy o prawdziwym wejściu Polski do Europy. W niedługim czasie nastąpi konkretyzacja obietnicy danej przez Helmuta Kohla we Frankfurcie nad Odrą. Chodzi o zbudowanie na koszt Bonn kilku kilometrów dróg dojazdowych po obu stronach przejścia granicznego we Frankfurcie/Słubicach. Minister Moellemann wydał już konkretne dyspozycje w tej sprawie.
Kolejny temat - to powołanie, na wzór polsko-amerykańskiego funduszu przedsiębiorczości, takiego samego funduszu z udziałem niemieckim. Wspierałby on rozwój małych firm, wykorzystując doświadczenia niemieckie. Zastanawiano się nad rozszerzeniem zakresu tego funduszu: aby miał on charakter polsko- wspólnorynkowy.
Premier Bielecki rozmawiał z bońskim ministrem finansów Theo Waiglem o redukcji naszego zadłużenia. Polityk niemiecki zapewnił, że problem może być wkrótce rozwiązany, choć konieczne są dalsze intensywne konsultacje w gronie Klubu Paryskiego.
Polski premier spotkał się również z przewodniczącym SPD Hansem Jochenem Voglem. Podczas niedawnej debaty w Bundestagu socjaldemokraci opowiedzieli się za większą kontrolą działalności kulturalnej prowadzonej przez Związek Wypędzonych w Polsce, aby nie kolidowała ona z dążeniem Republiki Federalnej do pojednania z Polską.
Jan Krzysztof Bielecki rozmawiał również z przywódcą współrządzącej partii liberalnej FDP Otto Lambsdorffem. Liberałowie niemieccy są zdecydowanymi orędownikami jak najszybszego przyjęcia Polski do Wspólnoty Europejskiej.
Po południu premier RP spotkał się we Frankfurcie nad Menem z prezesem Banku Federalnego Karlem Otto Poehlem.

+

Wczoraj po południu premier Jan Krzysztof Bielecki po dwudniowej wizycie oficjalnej w RFN powrócił do Warszawy. Pytany przez dziennikarzy odpowiedział, że Polacy będą jeździć do RFN bez wiz od kwietnia.


Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.
Dodatkowe informacje o autorach i źródle znajdują się na stronie dyskusji.