Dziennik Dolnośląski nr 114 (47)/Kuzyn Husajna ma zdusić rebeliantów

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Tytuł Kuzyn Husajna ma zdusić rebeliantów
Pochodzenie Dziennik Dolnośląski nr 114 (47)
Redaktor Włodzimierz Suleja
Wydawca Norpol-Press sp. z o.o.
Data wyd. 7 marca 1991
Miejsce wyd. Wrocław
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron


Rewolucja szyicka w południowym Iraku
Kuzyn Husajna
ma zdusić rebeliantów

• W stolicy Iraku rozstawiono posterunki sił specjalnych, które mają zapobiec przedostaniu się do miasta rebeliantów szyickich z Basry. Pociągnięcie władz irackich interpretowane jest jako dowód lęku przed demonstracjami antyhusajnowskimi.
Tymczasem w najbliższych tygodniach ("kiedy zagrzeje się woda") może dojść w Iraku do epidemii tyfusu, cholery i zapalenia opon mózgowych, co zważywszy obecny stan infrastruktury oznacza niemal pewną śmierć dziesiątków tysięcy Irakijczyków.
• Saddam Husajn mianował swego kuzyna ministrem spraw wewnętrznych. Ali Hasan al-Madzid znany jest z bezwzględności i okrucieństwa. Nominacja wiąże się z rebelią szyicką na południu Iraku. Nowy minister ma ją zdusić za wszelką cenę.
Opozycja iracka twierdzi, że spośród 30 dziennikarzy zaginionych w południowym Iraku, 21 znajduje się pod ochroną rewolucji szyickiej.
Kraje arabskie, które uczestniczyły w koalicji antyhusajnowskiej, byłyby zadowolone z upadku dyktatora Iraku ale nie są zainteresowane zwycięstwem rewolucji szyickiej. Najlepszym dla nich wyjściem - według cytowanych przez Reutera analityków egipskich - byłby przewrót pałacowy w Bagdadzie, bo „jeśli Irakijczycy utrzymają Husajna przy władzy - człowiek ten zniszczy ich zupełnie”.
Wielka Brytania przyjęła z zadowoleniem wiadomość o zamiarze powołania arabskich sił bezpieczeństwa w rejonie Zatoki, natomiast Iran odniósł się do tej inicjatywy krytycznie. Projekt umowy o systemie bezpieczeństwa w Zatoce sporządzony przez osiem państw arabskich, które uczestniczyły w wojnie przeciwko Irakowi (Syria, Egipt i sześć państw Rady Współpracy Rejonu - Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Katar, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie), przewiduje powołanie arabskich sił pokojowych. Iran oświadczył, że sprawy tego rejonu należą do wyłącznych kompetencji krajów Zatoki (Syria i Egipt nie spełniają tego warunku).
Irak gotów jest zwrócić Kuwejtowi pewną ilość złota, pieniędzy w walucie kuwejckiej, obiekty muzealne i samolot pasażerski. Minister spraw zagranicznych Iraku Tarik Aziz poinformował o tym wczoraj ONZ.
• Według informacji przekazanych wczoraj przez amerykańskie źródła wojskowe, wojska lojalne wobec prezydenta Saddama Husajna odzyskują kontrolę nad zrewoltowanymi miastami południa Iraku. Najprawdopodobniej siły Saddama Husajna zaczynają już panować nad sytuacją w Basrze, którą - według wcześniejszych doniesień - opanowała szyicka opozycja.










Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.
Dodatkowe informacje o autorach i źródle znajdują się na stronie dyskusji.