Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków/Ratafia z wiśni

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Florentyna Niewiarowska
Wanda Malecka
Tytuł Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków
Podtytuł oraz robienia konserw, galaret, marmolad, lodów, wódek, likierów, nalewek, ratafij, najrozmaitszych konserw owocowych w spirytusie i occie, owoców suszonych w cukrze i t. p.
Data wyd. 1880
Druk Drukarnia Narodowa (Manieckich)
Miejsce wyd. Lwów
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
Ratafia z wiśni.

Dziesięć liter bardzo dojrzałych, świeżych czarnych wiśni lub pąsowych łutówek, utłuc z pestkami, potem dać do wielkiej kamiennej rynki lub rądla i zagotować. Następnie przefasować wiśnie przez durszlak, i na każdą litrę przecedzonego soku wziąć pół kilogr. cukru, potem zagotować sok z oukrem starannie szumując i niech tylko raz zakipi. Gdy zupełnie przestygnie wlewać mięszając ciągle jak najlepszego spirytusu, licząc jedną litrę spirytusu na litrę soku. Osobno przygotować pół litry spirytusu w którym namoczyć tydzień naprzód z dziesięć goździków, sporą laskę wanilii i pół laseczki cynamonu. Spirytus ten aromatyczny przecedzić przez czystą szmateczkę dolać do soku i wymięszać dobrze. Usmażoną, ratafię zlać do butelek, zakorkować, zczelnie opieczętować i przechować w chłodnem miejscu.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: Wanda Malecka, Florentyna Niewiarowska.