Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków/Konserwa z moreli lub brzoskwiń w spirytusie

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Florentyna Niewiarowska
Wanda Malecka
Tytuł Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków
Podtytuł oraz robienia konserw, galaret, marmolad, lodów, wódek, likierów, nalewek, ratafij, najrozmaitszych konserw owocowych w spirytusie i occie, owoców suszonych w cukrze i t. p.
Data wyd. 1880
Druk Drukarnia Narodowa (Manieckich)
Miejsce wyd. Lwów
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
Konserwa z moreli lub brzoskwiń w spirytusie.

Morele i brzoskwinie wyborne są konserwowane w spirytusie. — Wziąć ładne, dojrzała ale nie przejrzałe brzoskwinie lub morele i wrzucać je w kipiącą wodę w rynkę na kuchni. Gdy wypłyną, obrać ze skórki, nie wyjmując pestek. Zrobić gęsty syrop, biorąc na pół kilogr. morel lub brzoskwiń, ćwierć kilogr. cukru. W gotujący się syrop wrzucić owoce i parę razy na wolnym ogniu zagotować, uważając bardzo, aby morele nie popękały. Potem odstawić na bok, wyjąć owoce, a syrop jeszcze gorący wymieszać ze spirytusem, rozlawszy go przegotowaną wodą. Na pół litry dobrego spirytusu bierze się pół litry przegotowanej wody, co wystarczy na trzy kilogr. moreli. Wymięszawszy syrop ze spirytusem, włożyć morele w słój, zalać nim, a słój obwiązać papierem albuminowym. Jeżeli morele lub brzoskwinie bardzo dojrzałe nie parzyć ich w wodzie i nie obierać ze skórki, tylko obetrzeć szmateczką z meszku i nakłuć drewnianą szpilką, postępując dalej jak wyżej.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: Wanda Malecka, Florentyna Niewiarowska.