Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków/Jabłeczne serki krystalizowane

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor Florentyna Niewiarowska
Wanda Malecka
Tytuł Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków
Podtytuł oraz robienia konserw, galaret, marmolad, lodów, wódek, likierów, nalewek, ratafij, najrozmaitszych konserw owocowych w spirytusie i occie, owoców suszonych w cukrze i t. p.
Data wydania 1880
Druk Drukarnia Narodowa (Manieckich)
Miejsce wyd. Lwów
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub Pobierz Cały tekst jako PDF Pobierz Cały tekst jako MOBI
Indeks stron
Jabłeczne serki
krystalizowane.

Wziąść dobrych, winnych jabłek szlachetnego gatunku letnich lub jesiennych, obrać z łupki i utrzeć na tarku. Sok z utartych jabłek zlać i użyć na galaretę. Masę zaś jabłkową zmierzyć, wziąwszy na jedną, szklankę masy, szklankę miałkiego cukru. Dać odmierzoną masę do szerokiej rynki, doskonale razem wymieszać i smażyć na wolnym ogniu, ciągle mieszając, aż się zrobi jednolita przeźroczysta masa. Wtedy wylać na półmisek, cieniutko świeżo oliwą posmarowany i postawić do osuszenia na parę godzin do letniego pieca. Gdy masa przeschnie, wycinać foremką blaszaną kółkiem lub maleńkim kieliszeczkiem maluśkie okrągłe placuszki, obsypywać grubo tłuczoną krystaliczną cukrową mączką i na deseczkach suszyć bardzo maleńkie płaskate kulki, można je nawlekać na słomki i na lasach suszyć lub sitach. Piec powinien być bardzo letni. Takie jabłeczne krystalizowane kuleczki są wyborne i dobrze zrobione przewyższają wszystkie zagraniczne.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: Florentyna Niewiarowska, Wanda Malecka.