Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków/Jabłeczna pastila dwukolorowa

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor Florentyna Niewiarowska
Wanda Malecka
Tytuł Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków
Podtytuł oraz robienia konserw, galaret, marmolad, lodów, wódek, likierów, nalewek, ratafij, najrozmaitszych konserw owocowych w spirytusie i occie, owoców suszonych w cukrze i t. p.
Data wydania 1880
Druk Drukarnia Narodowa (Manieckich)
Miejsce wyd. Lwów
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub Pobierz Cały tekst jako PDF Pobierz Cały tekst jako MOBI
Indeks stron
JABŁECZNA PASTILA
dwukolorowa.

Wziąć cztery kilogramy drobnych, winnych jabłek letnich lub jesiennych, ale szlachetnego gatunku, obrać, pokrajać na kawałki i gotować marmaladę, podlewając odrobiną wody. Gdy już jabłka dobrze zagotowane, przefasować je przez durszlak, zważyć i na pół kilogr. marmolady wziąć pół kilogr miałkiego cukru, wymięszać doskonale razem w rynce i wydęstowaó, mieszając ciągle. Gdy już marmolada wydęstowana, rozdzielić na połowę, jedną połowę zostawić na biało, a drugą, połowę zafarbować na różowo alkermesem, wlawszy go ze dwie łyżeczki do tej drugiej połowy masy. Można także jeżeli kto lubi, dodać do tej drugiej połowy parę kropel różanego olejku dla zapachu. — Robiąc taką pastille bardzo uważać trzeba, by w chwili gdy od rynki odstaje, zdjąć ją zaraz z kuchni, bo gdy się przesmaży, nigdy potem nie zastygnie. — Dęstować na mocnym ogniu, ciągle mięszając. Gdy już wydęstowana składać zaraz, mieszając kolory, a gdy przestygnie krajać w kawałeczki; jakiej kto chce wielkości i kształtu i obsuszać na półmiskach w bardzo lekkim piecu. W ciepłej temperaturze w pokoju i bez pieca obeschnie. Obsuszone schować w słoje i przechować w suchej i chłodnej spiżarni.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: Florentyna Niewiarowska, Wanda Malecka.