Bolesne strony erotycznego życia kobiety/Moda chudnięcia

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Adolf Klęsk
Tytuł Bolesne strony erotycznego życia kobiety
Podtytuł Bolesne strony płciowego życia kobiety
Wydawca Ars Medica
Data wyd. 1930
Druk Drukarnia Vernaya Sp. Akc.
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


Ileż to pań obecnie wzdycha do „linji“, głodzi się, męczy, biega, poddaje nawet rozmaitym torturom, byle stracić jeszcze kilka kilo, bo jakże pasować może ich tusza do paziowskiej fryzury i krótkiej sukienki do kolan!
Dawne gorsety zastąpione zostały obecnie innemi narzędziami tortur kobiecych w postaci rozmaitych gumowych i nie gumowych pasów, robiących nieraz wrażenie zbroi rycerza średniowiecznego.
Niektóre panie wierzą znowu tylko w masaż, który, jak to dowcipnie i złośliwie powiedział specjalista od cierpień przemiany materji, profesor Dawid, na międzynarodowym kursie lekarzy w Karlsbadzie, wywołuje, sumiennie wykonany, o wiele częściej chudnięcie tego, który masuje, jak masowanego!
Czyż więc niema sposobu na schudnięcie?
Owszem, jest tych sposobów nawet wiele, ale o tak ważnym problemie dla organizmu, jak systematycznej utracie wagi, powinien decydować li tylko lekarz, a nie grono uroczych pań przy herbatce...
Nie każde tycie i nie każda otyłość jest na tem samem tle i te same ma przyczyny, wobec tego nie zawsze można jednakowo i szablonowo z otyłym postępować.
Są ludzie, którzy się głodzą a mimo to tyją, a inni znów jedzą masami, a są szczupli, co dowodzi, że tusza nie zależy w głównej mierze od ilości a nawet jakości potraw, ale przedewszystkiem od przemiany materji a zwłaszcza funkcji gruczołów o wydzielaniu wewnętrznem, o których niejednokrotnie w innych miejscach wspominamy. Gruczołów tych jest kilka i dlatego obecnie znamy też kilka przyczyn tycia, a temsamem i kilka sposobów leczenia tegoż.
Do wiadomości publicznej dostało się już jedno z tych twierdzeń, donoszące, że często przyczyną tycia jest niedostateczna funkcja gruczołu tarczykowego. Wobec tego zaczęły pacjentki bez wiedzy i kontroli lekarza używać pastylek z tego gruczołu (thyreoidynowe), nie mając pojęcia, że biorąc ten preparat nieoględnie, a często niepotrzebnie, wywołać mogą ciężkie schorzenia ustroju, a zwłaszcza zaburzenia sercowe, potem nieraz z trudnością usunąć się dające. Widzimy więc z tego, że absolutnie nie można podać jakichś ogólnych sposobów leczenia otyłości, któreby w każdym wypadku skutkowały, nie szkodząc przytem organizmowi.
U jednych głodówki, dnie sałatowe, mineralne, mleczne i t. p. robią znakomicie, innym zaś będą szkodzić. Jedna pani niepotrzebnie wstrzymuje się od płynów, a drugiej właśnie szkodzi to, że pije tylko mleko i wodę mineralną.
Trzeba przedewszystkiem udać się do lekarza, ten rozpozna właściwe źródło nienormalności (co można nawet po rozmaitych formach tycia i rozłożeniu tkanki tłuszczowej na ciele poznać), zbada dokładnie cały organizm i zastosuje odpowiednią, skuteczną, a nieszkodliwą kurację.
Samo się przez się rozumie, że wszelkie mechaniczne sposoby działają tylko chwilowo, poczem po okresie schudnięcia następuje nieraz odwrotna reakcja i pacjentka tyje jeszcze szybciej jak przedtem.
Nie potrzebuję chyba wobec tego zaznaczać, że używanie bez wiedzy lekarza rozmaitych tajemniczych środków, reklamowanych po pismach codziennych, nieraz przez zwykłych partaczy, jest wprost lekkomyślnością i pociągnąć może za sobą fatalne i nieobliczalne skutki.
Na szczęście dla kobiet zaczyna już mijać, jak wspominaliśmy, ta nieszczęśliwa moda sztucznej smukłości, zachodzi jednak obawa, żeby znowu na jej miejsce nie wystąpiła moda sztucznego tycia (co nie jest wykluczonem), gdyż u wielu ludów jedynie kobiety tęgie mają powodzenie i są poszukiwane!



Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Adolf Klęsk.