Życie płciowe i jego znaczenie/Zakończenie 2-go wydania

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor August Czarnowski
Tytuł Życie płciowe i jego znaczenie
Podtytuł ze stanowiska zdrowotno-obyczajowego
Wydawca Wydawnictwo »Przewodnika Zdrowia«
Data wyd. 1904
Druk S. Buszczyński
Miejsce wyd. Berlin
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
Zakończenie 2-go wydania.

Łaskawe przyjęcie, jakiego doznało pierwsze wydanie niniejszej książki, mile pobudziło nas do nowych starań o wzbogacenie zakresu obecnego wydania.
Tak więc zostały tu wprowadzone liczne, nowe, wyświetlające ryciny, rozprawki, wiadomości statystyczne itp. Przedewszystkiem przybyło dobitnych wskazówek co do potrzeb i sposobów szczerze pouczającego uświadamiania młodzieży o życiu płciowem i jego ważności. Została wytkniętą droga prosta i pewna, na jakiej zdrowy ogień młodzieńczy, uszlachetniony samowiedzą ludzkiej godności, ma zyskać na hojności pochopu, wszechstronnej dzielności i płodności, uroku oraz wzniosłej celowości — zgodnie z niezłomnemi prawami przyrody. Położony znaczny nacisk na szczytność stanowiska duchowego, jakie przynależy człowiekowi wśród ziemnych tworów: roślin, owadów, ptaków i zwierząt wszelkiego rodzaju. Rozwinięte rady i przestrogi co do niebezpieczeństw, napotykających się przy niewłaściwem obcowaniu międzypłciowem. Wskazane najdostępniejsze dla wszystkich warstw społeczeństwa środki do nabycia jak najdzielniejszej odporności przeciw pokusom, mogącym stawać na przeszkodzie do ludzkiego rozwoju ciała, umysłu i ducha. Wyłuszczone podstawy konieczności związków małżeńskich, opartych na wczesnem uposażeniu młodzieży w zasoby wartości osobistej, mającej stanowić najtrwalsze mienie oraz najpewniejszy zadatek szczęścia, jak małżeńskiego tak i ogólnie ludzkiego. Dopełnione to zarazem wywodami z najnowszych badań i obliczeń, wykazujących jak dalece należyty stan małżeński uzupełnia, zdobi, przedłuża i ochrania nasze życie. — Wykazane dobitniej zgubne działanie alkoholu na sprawy ludzkie a szczególnie na stosunki płciowe i rodzinne. Rozebrane ściśle przyczyny istniejącej niemoralności tudzież źródeł ciążącego na sprawach społecznych wszeteczeństwa, tak uznanego jak i kryjącego się pod maską przymusowych lub inaczej nierzetelnych węzłów ślubnych. Nareszcie obecne dziełko zostało zamknięte wykazaniem koniecznej potrzeby i głównych zasad zbiorowego przeciwdziałania wzrastającemu zwyrodnieniu ludów rzekomo cywilizowanych, z wytknięciem prostej drogi ku cywilizacji rzeczywiście postępowej.
Natomiast — stosownie do poglądu autora naszej niniejszej przedmowy, d-ra J. Drzewieckiego a zarazem zgodnie z uwagami licznych czytelników I-go wydania — rozdziały, dotyczące dziedzicznych lub osobistych chorobliwych zboozeń płciowych zostały ztąd całkiem usunięte. W istocie jestto przedmiot poniekąd odrębny, mogący znaleść odpowiedniejsze miejsce w osobnym zakresie, którym zajmiemy się chyba przy innej sposobności. —

KONIEC.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Augustyn Czarnowski.