Śpiewnik kościelny/Niektóre uwagi względem Pieśni i Melodyj

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Tytuł Niektóre uwagi względem Pieśni i Melodyj
Pochodzenie Śpiewnik kościelny
Redaktor Michał Marcin Mioduszewski
Data wyd. 1838
Druk Stanisław Gieszkowski
Miejsce wyd. Kraków
Źródło Skany na Commons
Indeks stron

Niektóre uwagi względem Pieśni i Melodyj.

Uwaga I. Śpiewanie pieśni nabożnych w kościele, czylito sam Organista śpiewa czyli też z ludem, najlepiej się oddaje z towarzyszeniem organu: a śpiewając w czasie mszy czytanej, można czynić znaczne preludyja między strofą a strofą.
Uwaga II. Przez Oktawę lub Nowennę do ś. Patrona kościoła, śpiewana być może codziennie na mszy czytanej pieśń o tymże ś. Patronie: lecz dla odmiany, codzień podług innej melodyi o ile się znajdzie stosowna. Niech tu służy za przykład Nowenna do ś. Wincentego a Paulo, z dobranemi do dwóch pieśni melodyjami, z których

Pieśń I. Ojcze ubogich, może być śpiewana
1. podług własnej melodyi str. 235
2. jak: Potężny Boże w Przygodnych ,, 273
3. ,, Serdeczna Matko o N. M. P. ,, 486
4. ,, Niech cię cnót twoich o ś. Józefie ,, 499
5. ,, Dziękujmy Bogu o ś. Marcinie ,, 521
6. ,, Nieogarniony w dar. o św. Józ. Kalas. ,, 529
7. ,, Nowy Apostoł o ś. Dominiku ,, 842
8. ,, Cześć oddawajmy o ś. Katarzynie ,, 541
9. ,, Śliczny kwiateczku o ś. Salomei ,, 1008
Pieśń II. Wielki ozdobo,
1. podług własnej melodyi str. 237
2. podług drugiej własn. mel. ,, 758
3. jak: Jeden w naturze o ś. Trójcy ,, 253
4. ,, Zawitaj Córko o N. M. P. ,, 194
5. ,, Wesołem sercem o ś. Gabryelu ,, 218
6. ,, Wielki przed Bogiem o ś. Stanisł. B. ,, 965
7. ,, Inclytum regni oś. Janie Kant. ,, 523
8. ,, Jacyncie święty o ś. Jacku ,, 993
9. ,, O jak są wielkie o ś. Bonislawie ,, 1006
Oprócz tego jest jeszcze
Pieśń III. Ożyjcie, podlug wlasnej melod. str. 643, 958
Pieśń IV. Głośmy w prawowiernych str. 989
Pieśń V. Ojcze sierot ,, 992

można także i dwie pieśni śpiewać na mszy czytanej, jedną przed a drugą po podniesieniu, chociaż nie całe ale tylko po kilka strof z każdej.

Uwaga III. Na Suplikacyjach nietylko te pieśni śpiewane być mogą które są położone pod tym tytułem, ale i inne stosownie do okoliczności. Takiemi są w ogóle pieśni pokutne, jako to: Do ciebie Panie — Boże w dobroci — Straszliwego, i t. p. także Litanije: do P. Jezusa — do NMP. — do Wszystkich śś. — W czasie zaś cholery, powietrza lub innych chorób, pieśni do NMP. O Maryja dobrotliwa — O pełna litości — Gwiazdo morza — tudzież pieśni do śś. Pańskich: o ś. Sebastyanie — o ś. Rochu — o ś. Rozalii — o śś. Obrońcach w powietrzu. — W czasie wojny: Boga rodzica, ś. Wojciecha — Pod twoją obronę — Bądź pozdrowiona — Boże łaskawy — Już źródło nieszczęść, i t. p.

Uwaga IV. Ponieważ nie wiele mamy pieśni za umarłych, zatem bądźto na mszach czytanych żałobnych, bądź w czasie innych obrzędów, jak np. przy ciele umarłego w domu, lub odprowadzając toż ciało na cmentarz, albo powracając z cmentarza, można śpiewać także i następujące pieśni: Pieśń o Śmierci, str. 900 — o Sądzie, str. 901 — o Wieczności, str. 566 — o NMP. Witaj Królowa, str. 186, — jako też z Cerkiewnych: O rzeczach ostatecznych, str. 654. — o Śmierci, str. 655. — o Sądzie, str. 656. — Rozmowa z umarłemi, str. 676. — o śś. Obrońcach w skonaniu, str. 1013. — także Litaniją o NMP. podług melodyi na str. 356.

I to wspomnić nie zawadzi, że dawniej w pospolitem użyciu a zwłaszcza u żebraków były pieśni o rzeczach ostatecznych, znajdujące się w książce pod tyt. Echo piekielne, a które śpiewano podług melodyi: Uważ pobożny.




Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).