Śpiewnik kościelny/Dodatek

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dodatek

DO

ŚPIEWNIKA KOŚCIELNEGO.

Uzupełniając Śpiewnik kościelny dalszemi Pieśniami których melodyje doszły mej wiadomości, umieściłem je w tym Dodatku tak, iżby ze Śpiewnikiem jedną całość stanowiły. Dla czego, i stronnice dalszym biegną porządkiem, i spis ogólny przy końcu położony, obejmuje zarazem wykaz wszystkich pieśni.
Lubo dotąd nie mogłem się dowiedzieć o melodyjach do wszystkich pieśni katolickich obrządku greckiego, znajdujących się dziele X. Szczurowskiego Missyi Bialskiej; zamieściłem jednak wszystkie w tem przekonaniu, że mają swoje własne melodyje, a oraz i w nadziei że któś bliższy tamtych miejsc, albo odkryje już pisane, albo ze śpiewania wynotowawszy zechce nadesłać dla dopełnienia Śpiewnika.
Gdy niektórym znak Tenorowy czyni nieiakąś trudność, winienem oznajmić, że zawsze na czwartej linii leży nuta C która odpowiada choralnej Ut, a Organiści którzy z Graduału lub Antyfonarza śpiewać umieją, i podług tego klucza śpiewać potrafią, gdyż to jest tylko śpiew Choralny minorowy. Jeżeli zaś Pan Bóg pozwoli, to się wyda i Gralnik kościelny, czyli melodyje Śpiewnika na Organ.Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).