Przejdź do zawartości

Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 6 Pisma krasomówcze.djvu/194

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

„Skoro tylko wyszedł z lat pacholęcych[1].“

Jak jest długie to opowiadanie! obyczaje młodzieńca, wypytywanie niewolników, śmierć Chryzydy, jej twarz, jej postać, żal siostry, jak rozmaicie, jak przyjemnie to wszystko jest opowiedziane! Gdyby poeta starał się o krótkość, jak w tem miejscu:

„Wynoszą ciało, idziemy, do grobu przychodzimy, Ciało na stos włożono[2].“

mógłby wszystko zamknąć w dziesięciu wierszach; a nawet i w tych zwięzłych wyrażeniach: „Wynoszą ciało, idziemy,“ poeta nie tak krótkość jak wdzięk miał na celu. Gdyby nic więcej nie powiedział jak tylko; „Ciało na stos włożono,“ jużbyśmy z tych słów łatwo rzecz całą poznać mogli.
Ale opowiadanie ma więcej powabu, kiedy są wprowadzone osoby, kiedy jest przeplatane mowami; jest podobniejsze do prawdy, kiedy wyłuszczysz jak się co działo; jest do zrozumienia łatwiejsze, kiedy się zastanowisz nad niektóremi szczegółami, a nie spiesznie wszystko przebiegniesz.
Opowiadanie, równie jak reszta mowy, ma być jasne i zrozumiałe, i mowca tym bardziej o to starać się powinien, że trudniej uniknąć ciemności w opowiadaniu, niżeli we wstępie, w dowodzeniu, w uniewinnianiu, w domówieniu, że ciemność niebezpieczniejsza jest w opowiadaniu, niżeli w innych częściach mowy. Bo jeśli ci się zdarzy być ciemnym w innem miejscu, to tylko miejsce będzie stracone; ale ciemne opowiadanie zaciemnia całą mowę; jeśliś się. gdzie niejasno wyraził, możesz gdzieindziej jaśniej się wysłowić, a opowiadanie jedno tylko ma w mowie miejsce. Jasnem zaś będzie, kiedy używanemi wyrazami, porządkiem czasu, bez przerwy opowiadać będziesz.

LXXXI. Kiedy opowiadanie jest potrzebne, a kiedy niepotrzebne, sąd o tem do roztropności należy. Nie trzeba opowiadać, jeśli rzecz jest znana, jeśli co się stało nie podpada wątpliwości, lub jeśli przeciwnik już opowiedział, chyba że

  1. Terencyusza Andrya, I, 1, 24 i następne.
  2. Tamże, wiersze 90 i 101.