Strona:Podania i legendy polskie ruskie litewskie (Lucjan Siemieński) 068.png

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

muzułman cofnął się, a Paraska korzystając z otwartych drzwi i chwili przerażenia, skoczyła w nie; minęła straże, pobiegła nad Liman wzdłuż brzegu szukając łódki, coby ją przewiozła i ułatwiła ucieczkę. Pogoń przez opamiętałego a gniewnego baszę wysłana napadła Paraskę w skałach, gdzie się kryła, upatrując łódki na wodach Limanu. Już ją mieli porwać, gdy się w czyste rozpłynęła źródło: Krynica ta zowie się Krynicą Paraski Świętéj, lub Świętą Krynicą. Przypisują jéj moc cudownie uzdrawiającą i chorzy przyjeżdżają tu do kąpieli.


34. Lasy Użwarmskie.

W lasach Uzwarmskich na Żmudzi, gdzie są nieprzebyte bagna i topiele, mają czarownice i Laumy swoje siedlisko. W środku tych trzęsawisk mięszka królowa Użwarmska; nikt tam żywy niemógł zbliżyć się bezkarnie; a jeżeli kto ciekawością znęcony odważył się zakazaną przestąpić granicę, i ujrzał cudną twarz królowéj, ten się na zawsze pożegnał z nadzieją na ten świat powrotu, bo wiecznie musiał błądzić po lesie, słysząc ze wszech stron złośliwe uśmiechy i naigrawanie bogiń.


35. Dziwo w jeziorze krakowskiém.

W wigilią Nowego Roku za czasów Bolesława Wstydliwego widziano widowisko straszne w krakowskim powiecie. Jezioro albowiem jedno szerokie czartowska moc opanowawszy, łowienia w niém ryb i używania wszelkiego ludziom usilnie broniła. Do którego, skoro zamarzło, zeszli byli obywatele dla ryb łowienia, kapła-