Strona:PL Wszystkie dzieła polskie Jana Kochanowskiego (wyd.Turowski) t.1 011.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
PRZEDMOWA WYDAWCY.




Znawcy powiedzieli, że Jan Kochanowski tyle uczynił dla naszej mowy wiązanej, ile ks. Skarga dla niewiązanej. Pewna, że obaj dla języka prapraojców naszych nie mało i owszem bardzo wiele uczynili; pewna i to, że ten język dla ich pism niemało uczynił.
Pod jednym względem, t. j. pod względem języka niemożemy pominąć Kochanowskiego, gdy mówimy o Skardze; ani Skargi, gdy mówimy o Kochanowskim.
Pod wielu innemi względami jednego i drugiego z osobna uważać i ocenić należy. Każdy miał inny kierunek w powołaniu swojem i inne środki do dopięcia celów obywatelskich.
Skarga służył rzpltej (chociaż żarliwie i z poświęceniem, jednakże mimochodem) na podstawie wiecznej objawionej prawdy; Kochanowski służył jej wyłącznie bijąc czołem prawdzie objawionej, a służył na podstawie swoich studyów klasycznej literatury Rzymian i Greków.
Dzieje Rzymian i Greków dawały popęd naszemu narodowi w kierunku obywatelskim; ich literatura (jak twierdzą niektórzy) niewolniczo u nas naśladowana, będąca rzeczywiście po za warunkami ówczesnego życia, wiodła do idealnej swobody życia, która tym lub owym