Strona:PL Nowodworski-Encyklopedia koscielna T.3 226.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.
214
Chalcedon. — Chaldejczycy.

kollekcji soborów tekst Rustyka poprawiony został według greckiego, a ztąd przedruk w Concilior. collectio regia. Różnice między versio antiqua, poprawkami Rustyka i tekstu z rzymskiej kolekcji soborów, wynotował Baluzius (Nova conc. coll.), a rezultaty tego porównania wydał Hardouin (op. c.), mniej ściśle Mansi. Do akt tegoż soboru należy tak zwany Codex encyclicus, zbiór 41 listów, od synodów prowincjonalnych wschodnich do Marcjana ces., w obronie soboru chalc., przeciw eutychjanom. Za wstęp do tegoż Cod. enc. służą 2 listy Marcjana, 1 Pulcherji ces. i 1 Juwenalisa patr. jeroz. Szczegółową historję tego soboru ob. Hefele op. c. § 181—208 i dzieła przez tegoż przywiedzione w § 186. X. W. K.

Chaldejczycy (Chaldaei). Chaldejczykami nazywają grupę ludów aramejskich (syryjskich), osiadłych na wschód Eufratu, w Babilonji, Mezopotamji i Asyrji. Nazywają się z tego powodu Syryjczykami wschodnimi, w stosunku do Aramejczyków (ob. Aram.), zamieszkałych z tej strony Eufratu; także Assyryjczykami, może dla tego, że cala ta ziemia na wschód Eufratu stanowiła monarchję Assyryjską (ob.); albo tylko Syryjczykami, a ich sąsiedzi na zachód Eufratu Aramejczykami; przez tych zaś ostatnich Chaldejczycy nazywani są wschodnimi [1]). Pliniusz (Hist. nat. VI 30) nazywa Babilon chaldaicarum gentium caput; a Ptolemeusz (Geogr. V 20) i Strabo (Rer. geogr. XVI s. 739, 767) Chaldeę mieszczą w północno-zachodniej stronie Arabji, t. j. tam, gdzie Babilonja (ob.). Ksenofont zna Karduchów, Chalybów i Chaldejczyków (Καρδούχοι, Χὰλιβες, Χαλδαίοι): jedni z nich mieszkali w górach karduchskich, w sąsiedztwie Armenji, za Tygrem, więc obok Asyrji (ob.) ściśle wziętej; drudzy [2]) w Poncie około Trebizondy. Może tam były ich pierwotne siedziby, a prędzej osady późniejsze. Chaldejczycy bowiem, którzy rabowali trzody Joba (1, 17), mieszkańca Arabji, nie mogli być inaczej jego sąsiadami, tylko gdy mieszkali w Babilonji (północno-wschod. stronie od Arabji). Również, gdy Abraham opuszczał Chaldejczyków (ob. Ur), mieszkał z tej strony Tygru, nie w Poncie. Można zatém twierdzić, że Babilonja była najdawniejszém siedliskiem Chaldejczyków. W Biblji Chaldejczycy nazywają się Kasdim, a na pomnikach klinopismiennych znajdują się Kaldim. Że zaś litery l i s w assyryjskiej mowie często się używają jedna za drugą, z tego powodu Kaldim i Kasdim są jedno i to samo. Nie wiadomo z pewnością, co przez Kaldim oznaczają rzeczone pomniki: prawdopodobnie jednak mieszkańców Babilonji, bo Kaldi znaczy tam krainę rozciągającą się „do morza“ (odnogi Perskiej), jaką właśnie była Babilonja w monarchji Asyryjskiej. Ob. Schrader, Die Keilinschr. s. 43. Chaldejczycy Ksenofonta byli ludem

  1. Sozomen (Hist. eccl. VI 33 et pass.) kładzie Syryjczyków obok Persów (Persas Syris finitimos), więc przez Syryjczyków rozumie Asyryjczyków, Partów i Babilończyków. Podobnież św. Hieronim (Comment. in Isai. 20): quos veteres Assyrios, nunc vocamus Syros; Ś. Justyn (Apolog I): qui a barbaris Assyrii, a Graecis Syri appellantur. Tak samo mówi Herodot (Historiar. l. 7 c. 63). Hyginus (Fab. 275) o Semiramidzie rozpowiada, że in Syria Babylonem condidit. Tacjana (ob.), który siebie nazywa assyryjczykiem, inni pisarze nazywają syryjczykiem; i t. d. Ob. Khayyath, Syri orientales seu Chaldaei, Romae 1870 s. 140.
  2. Ci nazywali się Chalybes, lecz Strabo (l. 12 s. 549. cf. l. 16 s. 739, 767) mówi: qui nunc Chaldaei, olim Chalybes vocabantur.