Strona:PL JI Kraszewski Listy z zakątka włoskiego from Biesiada Literacka Y 1886 No 52 page 410 part 4.png

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

rych i teoryi odżywiania. Gdy Tanner a potem Succi rozpoczynali swe posty i zapowiedzianą ilość dni wytrzymali nie tracąc siły, nie chciano wierzyć, szukano w tém podstępu i oszukaństwa; dziś gdy fakta świadczą, iż wistocie długie powstrzymanie się od pokarmów jest rzeczą możliwą – szukają teoryi, któraby ten fenomen wytłumaczyć mogła. Widzimy na przykładach, że człowiek nie potrzebuje bynajmniéj tak wielkiéj ilości pokarmów, jaką zwykł spożywać; wnieść ztąd łatwo, że nadużycie ich ciągłe wyczerpuje siły, osłabia i życie skraca. Zmienić więc w ogóle nasz sposób odżywiania i odjąć od niego wszystko zbyteczne — zdaje się następstwem konieczném. W tym czasie przesilenia, w porę przychodzi oszczędność jaka z tego wyniknie – stół mniéj będzie kosztowny. Paryż, we wszystkiém szukający rozrywki, z gorączkową ciekawością zbiega się do Grand Hôtel, puka do drzwi, zarzuca pytaniami poszczących — są oni w modzie... Jeden z nich, Succi, wyzyskuje to zajęcie sobą, pokazując się za pieniądze; drugi jest bezinteresownym ofiarnikiem dla nauki – nie dziw, ma to być bowiem artysta... Zamiast jeść, rysuje i maluje po dniach całych.
Ponieważ hypnotyzm i władza woli obcéj nad człowiekiem, któremu poddać może panujący nad nim czyny najtrudniejsze do spełnienia, jest na porządku dziennym eksperymentatorów, któż wie czy i w téj sile żywotnéj, opierającéj się postowi, jakichś fenomenów hypnotycznych nie trzeba szukać?
W sprawie hypnotyzmu z chlubą przypomnieć należy, iż nasz d-r Ochorowicz, z którego doświadczeń u nas niedawno uśmiechano się dwuznacznie, dziś u obcych pomiędzy inicyatorami naukowych badań w tym przedmiocie poważne zajmuje miejsce. W domu nie chciano go za profesora, poruszano ramionami gdy pisał o zjawiskach cholery, a we Francyi badania jego drukują i akademie zajmują się niemi. Nie pierwszy to dowód, że u nas krytyka w ogóle, chcąc sobie nadać powagę, surowszą jest niżby być powinna, namiętniejszą niż przystoi, nad tém szczególniéj co swoje pastwiąc się bezkarnie. W oce-