Strona:PL Agaton Giller-Opisanie zabajkalskiej krainy w Syberyi t. 1 252.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

widok, zastępują ciemną zieloność Szałdemaru i Naczynu, a flora barwista, pstra wspaniale rozkłada swe wdzięki. Liczne gatunki lilii, jak bukiety na kobiercu utkały murawy: pomarańczowo-czerwona Lilium tenuifolium (zwana saranką) od podeszwy aż do szczytu gór kołysze się na pręcikach. Sześć listeczków jej korony wygięły się niby rondo chińskiego kapelusza, a sześć pręcików w około ładnego słupka umieszczone rozrzucają po trawie delikatny czerwony pyłek. Prześliczne i strojne lilie z gatunku pospolitego nad Argunią lilium pulchellum zmoczone, strącają krople wody z ozdobnych listeczków. Lilium spectabile ma przepysznie ozdobione kielichowate kwiaty (zowią ją tutaj bogdojka); mnóstwo także rośnie na pochyłościach lilij cytrynowego koloru «hemerocalis flava» (wołcza sarana). Lilie w Dauryi są barwistsze i bujniejsze niż w naszym klimacie. W lipcu i w czerwcu stroją one wszystkie bardziej otwarte doliny i góry, rosną nawet na znacznych wysokościach i na skałach. Zdarzyło się mi także spotykać w górach ładny gatunek białej lub blado-różowej piwonii (paeonia albiflora); okrywa ona stoki gór nad Szyłką; Syberyacy zowią ją mariny korni i używają za napój lekarski. W górze doliny jermajskiej znajdują się podobnie, jak i w blizkości Naczyńskiego golca, źródła mineralne, nikomu nieznane.
Z Jermaju przez stromą górę przejechałem w dolinę Gazimura. Z góry widok tej doliny, kręcącej się między wyniosłemi, zielonemi górami, jest bardzo malowniczy. Gazimur srebrnym wężykiem toczy się po łąkach, a góry już to ścieśniają, już rozszerzają jego błonie. Widok szyłkińskiej doliny jest wspanialszy, bo ma więcej skał i spojrzenie obszerniejsze, lecz dolina gazimurska ma więcej uroku, a ugrupowanie gór szczególniej pod Kułtumą, odznacza się wielką rozmaitością.
Kułtuma jest to nie wielka osada przyczepiona do góry. Wszystkie budynki kryte są korą brzozową i mają ubogą powierzchowność. Kopalnie rudy ołowiano-srebrnej, dały początek tej wsi i one ją utrzymywały. Metal obficie jeszcze w nich znajduje się, lecz z powodu wszystkiemi siłami popie-