Zakład Wychowawczy „Nasz Dom”/II/Technika samoopanowania

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Maria Rogowska-Falska
Tytuł Zakład Wychowawczy „Nasz Dom”
Podtytuł Szkic informacyjny
Wydawca Towarzystwo „Nasz Dom”
Data wyd. 1928
Druk Drukarnia „Krajowa”
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
Technika samoopanowania.
Musimy pokazać, jak tylko przez powolne i wytrwałe ćwiczenie w najdrobniejszych rzeczach zdobywa się siłę woli i jak każde przezwyciężenie w jednej dziedzinie natychmiast ułatwia zwycięstwo na wszystkich innych polach, jak o tem mówi Szekspirowski Hamlet:

„Zawładnij sobą raz!
To ci da moc
następnego zwycięstwa“.

Foerster.

Lista „wczesnego wstawania“ (Lista siły woli).
To już z zakresu dobrowolnie podejmowanych zmagań się dziecka ze sobą. — Wskazywanie dróg — stopniowych ćwiczeń w dziedzinie osiągalnych dla dziecka zwycięstw nad sobą.
Kontrola — nad prawdą jego — pozostawiona jemu samemu.
Listy „wczesnego wstawania” — nie nazywamy w mowie codziennej listą „silnej woli”. Unikamy hałaśliwych określeń. — Zrozumialszą i bliższą dla dzieci — prostota w określeniu. Nazywamy: — „listą wczesnego wstawania“.
Co kwartał przyjmuje się zgłoszenia: kto chce wstawać na pierwszy odgłos dzwonka porannego? — Pierwszy dzwonek — na wstawanie, drugi — na zebranie się w jadalni. W jadalni — lista. Każdy mówi, czy wstał natychmiast, gdy usłyszał dzwonek, czy nie odrazu.
Po upływie 3 miesięcy oblicza się. Ci, którzy wstawali odrazu i podchodzili do zapisania się, lub nie wstali odrazu poniżej 5-ciu razy (taka jest umowa, że niewstanie odrazu poniżej 5-ciu razy nie jest jeszcze porażką), otrzymują „pocztówkę pamiątkową wczesnego wstawania“. Pocztówkę z widoczkiem wiosny, lata, jesieni, zimy zależnie od sezonu, — z napisem zgóry już ustalonym.
— Zapisywanie się na tę listę — rzecz zupełnie dobrowolna.
— Ze względów praktycznych — „lista wczesnego wstawania“ dla życia internatu ma duże znaczenie. Wyklucza przykre, brutalne sceny, które zna każdy internat. — Bywa, że ktoś nie zapisze się na dany kwartał. — To nic: rzeźki nastrój poranka — nie utrzyma go i tak w łóżku długo.
Jako zabieg wychowawczy — to było pierwsze rzucenie hasła: przezwyciężaj się“ — nie jako oderwanego morału, ale konkretnego wskazania: — o w tem się przezwyciężaj, — podchwyconego przez dzieci nad wyraz ochoczo. I bardzo szybko dało pochop do przeróżnych prób na własną rękę — zmagania się ze sobą, przezwyciężania, hartowania woli.
625 „pocztówek pamiątkowych“ za „wczesne wstawanie“, — symboli osiągnięcia celu, — świadczą o sile zakorzenienia się tej formy ćwiczenia woli.
96 arkuszy list „wczesnego wstawania“ (86 miesięcy istnienia listy wczesnego wstawania) — dla wychowawcy — to jak księga bogata w przyczynki — do odtwarzania sobie indywidualnego oblicza — każdego z dzieci.
Wąskie ramy szkicu niniejszego nie pozwalają sięgnąć tu po szczegóły i odwołać się do materjału konkretnego.






Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Maria Rogowska-Falska.