Wikiźródła:Tablica ogłoszeń/2006

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archive Ta strona ma charakter historyczny bądź archiwalny. Prosimy nie modyfikować tej strony.

28 września 2006

Jako że nie znalazłem baru, przepisuję tutaj fragment korespondencji z IRC z Jarkiem Lipszycem. Sprawa dość ważna.

<rekrutacja> sluchajcie, chcialem zglosic powazny klopot zwiazany z wikisource

<rekrutacja> obecnie wrzucane sa tam teksty z public domain i opublikowane na licencji GFDL

<rekrutacja> niestety, przy zadnym z tekstow ktore tam sa nie ma informacji o jego statusie prawnym

<Przykuta> trzeba by zwolnic licencję <Przykuta> można masowo dać szablon

<rekrutacja> tymczasem sprawa jest powazna: jesli tekst znajduje sie w PD ale zostal poddany obrobce redakcyjnej (przypisy, uwspolczesnienie pisowni, tlumaczenie) to moze to powodowac klopoty prawne. kluczowe jest wiec opisyanie tekstow <rekrutacja> z informacjami takimi jak: data smierci autora (cza obowiazywania prawa autorskiego moze sie zmienic, a wtedy teksty ktore sa w PD moga juz nie byc, ostatnio sytuacja taka byla w 2001 roku!)

<rekrutacja> zrodlo (wydawca, data wydania)

<Przykuta> dobra myśl

<Przykuta> trzeba by o tym w wikiźródłowym barze napisać <Przykuta> a najlepiej do aktywnych adminów <rekrutacja> i wreszcie licencja (jesli tekst nie jest w PD) wraz z odeslaniem skad zostala pobrana informacja o licencji

<Przykuta> czyli tak jak obecnie robi się toz grafikami

<rekrutacja> byc moze teksty na licencji GFDL czy CC BY-SA nalezy rejstrowac w registeredcommons.org ? byla tez jakas baza danych dat smierci autorow dla potrzeb kreslania ktore utwory sa w domenie publicznej. to trzeba by jednak uzgodnic wpierw ze swiatowa wikipedia. moze tu sa jakies ustalenia?

i dwa linki, jakie od niego otrzymałem do przejrzenia

2 lipca 2006

rozszerzenie do wstawiania wierszy
Na wszystkich językowych odmianach Wikiźródeł zainstalowano rozszerzenie do łatwiejszego wstawiania wierszy. Proste, a przydatne -- działa to tak, że przed wierszem piszemy <poem>, a po wierszu </poem> i dzięki temu nie trzeba wpisywać dwukropków na początkach linii ani <br> na końcu - zwykłe łamanie linii enterem jest respektowane, można też rozpoczynać linie od spacji, aby tworzyć poziomy zwrotek. Wszystkie inne funkcje formatowania pozostają bez zmian. Dla przykładu, popatrzcie na źródło tego tekstu:

Zbrodnia to!
  Niesłychana!
Pani zabija pana!
      Zabiwszy,
      grzebie w gaju
      (na łączce przy ruczaju).

Grób liliją zasiewa,
a zasiewając tak
śpiewa.

Pozdrawiam, życzę wygodniejszego edytowania i przejrzystrzych źródeł tekstów. tsca @ 00:10, 2 lip 2006 (UTC)

3 czerwca 2006

Wikinews zaprasza

Witamy! Interesujesz się polityką, sportem, wydarzeniami z Twojego regionu? A może czujesz, że posiadasz żyłkę reporterską? Być może swoją przyszłość wiążesz z dziennikarstwem? Wikinews, wolne źródło informacji, byłoby dobrym miejscem dla Ciebie! Działa na podobnej zasadzie do innych projektów - każdy może pisać i edytować artykuły. Do bliższego zaznajomienia się z projektem możesz odwiedzić strony pomocy Wikinews. Jeśli dysponujesz odrobiną wolnego czasu i chęcią, zapraszamy!

Wikireporterzy

22 maja

Zakończyła się pierwsza edycja wikikonkursu. W jej ramach przyznano 161, 82 zł na 4 zgłoszone projekty:

http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikikonkurs/Rozstrzygni%C4%99cie_I_edycji

z których jeden jest już zrealizowany, a pozostałe 3 są w toku.

Zarząd Wikimedia Polska postanowił przekazać niewykorzystane dotąd środki z I edycji + dodatkowe 500 zł na II edycję wikikonkursu. W odróżnieniu od I edycji, II nie ma terminu zakończenia lecz będzie prowadzona aż do wyczerpania przyznanych środków. Zgłoszenia przyjmowane są cały czas na stronie:

http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikikonkurs/Plany_II_edycji

Cele II edycji i jej regulamin nie zmieniły się w stosunku do I edycji. Celem Wikikonkursu jest umożliwienie ochotnikom zrealizowania ich własnych pomysłów poszerzenia zawrtości projektów Wikimedia, wymagających pewnych nakładów finansowych, takich jak: pokrycie kosztów podróży, zakup biletów do muzeum, nabycie rolki filmu czy opłacenie kosztów kopiowania materiałów archiwalnych.

Serdecznie zapraszamy do składania wniosków. W tej chwili do "rozdania" jest jeszcze 688,18 zł.

Pozdrowienia,

Polimerek 11:28, 22 maj 2006 (UTC)

30 kwietnia

Powstała lista dyskusyjna Wikisource (nie nasza polska, tylko ogólnie dla Wikisource): http://mail.wikipedia.org/pipermail/wikisource-l/

3 marca 2006

Zmiany w oprogramowaniu: aby móc wysyłać i otrzymywać maile za pośrednictwem Wiki, należy teraz potwierdzić swój adres email. Po zalogowaniu się wejdź na stronę potwierdzanie adresu email i działaj wg instrukcji. Operację niestety trzeba powtórzyć na wszystkich projektach Wiki...
--Administracja

28 stycznia 2006

Głosowanie Wikiskryby Wyciorek na administratora.

ogłoszenia z 2005 roku

Niki 23:37, 7 Mar 2005 (UTC)