Ustawa z dnia 29 kwietnia 1919 r. o zatwierdzaniu i zmianie statutów spółek akcyjnych

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Crystal Clear action info.png
Prawo uchylone


Ustawa o zatwierdzaniu i zmianie statutów spółek akcyjnych
Ustawa o zatwierdzaniu i zmianie statutów spółek akcyjnych
z dnia 29 kwietnia 1919 roku
Publikator: Dziennik Praw Państwa Polskiego z 1919 r., nr 39, poz. 282. Organ wydający: Sejm.

USTAWA

z dnia 29 kwietnia 1919 r.

o zatwierdzaniu i zmianie statutów spòłek akcyjnych.


Art. 1. Statuty spółek akcyjnych zatwierdzają i zmieniają łącznie Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w porozumieniu z właściwymi, ze względu na przedmiot spółki, Ministrami.

Art. 2. Podania o zatwierdzenie i zmianę statutów spółek akcyjnych winny być składane do Ministerstwa Przemysłu i Handlu, prócz statutów spółek akcyjnych kredytowych i asekuracyjnych, które winny być składane do Ministerstwa Skarbu.

Art. 3. Statuty spółek akcyjnych oraz wszelkie ich zmiany będą ogłaszane w Dzienniku Praw na koszt petentów.

Art. 4. Ogłoszenia, nakazane statutami spółek, winny być drukowane w gazecie rządowej oraz w jednej z miejscowych gazet według wyboru walnych zgromadzeń.

Art. 5. Postanowienia powyższe nie mają zastosowania w dzielnicach, w których obowiązują przepisy ustawowe o powstawaniu spółek akcyjnych w drodze rejestracji sądowej bez uprzedniego zezwolenia rządu, skoro jednak spółki te zechcą prowadzić operacje poza granicami pomienionych dzielnic, winny uzyskać zatwierdzenie statutów w myśl artykułu 1-go.

Art. 6. Z chwilą wprowadzenia tej ustawy w życie, dekret z dnia 24 grudnia 1918 r., przedstawiony przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu № 4 (Dziennik Praw № 1 za rok 1919 pozycja 78), przestaje obowiązywać.

Art. 7. Ustawa wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia. Wykonanie porucza się: Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz Ministrowi Skarbu.

Marszałek: Trąmpczyński

Prezydent Ministrów
w z. S. Wojciechowski

Minister Przemysłu i Handlu:
Hącia

Minister Skarbu:
KarpińskiTen tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej.