Przejdź do zawartości

Tajemnice mszy świętej/Przedmowa

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Witold Nowakowski
Tytuł Przedmowa
Pochodzenie Tajemnice mszy świętej
Wydawca Księgarnia Św. Wojciecha
Data wyd. 1936
Druk Drukarnia Św. Wojciecha
Miejsce wyd. Poznań
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


PRZEDMOWA.

Ksiądz Piotr Calderon (czytaj Kalderon), znakomity poeta hiszpański (ur. 1601 † 1681), był bardzo płodnym autorem dramatów, odznaczających się głębokim duchem religijnym. Jego dzieła poetyczne przełożono prawie na wszystkie języki. Na kongresie eucharystycznym w Wiedniu (w r. 1913) wydobyto z zapomnienia jego bardzo piękny obrazek religijny p. t. „Tajemnice Mszy świętej“.
Ponieważ przedstawienie tego obrazka na scenach naszych nie jest połączone ze zbyt wielkiemi trudnościami technicznemi, sądzę, że przysłużę się szerokim kołom społeczeństwa naszego, przyswajając go w nowem opracowaniu literaturze polskiej. Role pojedynczych osób występujących są dobrze rozdzielone; łatwy styl i rym przyczyni się do prędkiego opanowania treści. Dlatego możnaby go — mojem zdaniem — przedstawić na każdej scenie ludowej, gdzie znajdzie się kilka lepszych sił amatorskich.
Inicjatorowie takich przedstawień przyczyniliby się w wielkiej mierze do głębszego zrozumienia znaczenia i ceremonij wzniosłych Tajemnic Mszy świętej wśród ludu, a tem samem zachęciliby szerokie warstwy do gorętszego brania w niej udziału. Kto je zrozumie, z tem większą ochotą będzie czerpał z tej nieskończonej skarbnicy łask ku pożytkowi swemu wiecznemu i doczesnemu. Wszakże efekt przedstawienia będzie zależał przedewszystkiem od umiejętnej reżyserji.

O. A. M. D. G.
TŁUMACZ.
Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Witold Nowakowski.