Szablon:PD-wyliczonadata-autor

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


PD-old
Błąd w wyrażeniu – nieoczekiwany operator <
[edytuj] [odśwież] Dokumentacja

Użycie[edytuj]

Szablon powinien być wstawiany na stronach autorów, dla których przyjmujemy w sposób uzasadniony, że prawa prawa majątkowe do ich utworów wygasły zarówno w Polsce jaki i w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj to drugie jest łatwiejsze do ustalenia, ponieważ wynika z daty publikacji.
Prawa majątkowe do utworów w Polsce wygasają po 70 latach od śmierci autora. Gdy data śmierci jest nieznana, można podjąć pewne uzasadnione domniemanie gdy:
• znana jest data publikacji jego utworu (może być również jakiś inny wcześniejszy tekst, nawet jeśli nie mamy go na Wikiźródłach) lub
• znana jest data urodzenia twórcy (rzadszy przypadek)
Można przyjąć, że ludzie kilkadziesiąt lat temu żyli najwyżej ok. 70–80 lat. Pierwsze publikacje mogli robić zapewne po dwudziestym roku życia.
Na stronie autora szablon wstawia kategorię Kategoria:Autorzy, co do których należy domniemywać, że prawa majątkowe do ich tekstów wygasły z sortowaniem wg przyjmowanej najpóźniejszej daty przejścia do domeny publicznej.
Jeśli od publikacji/powstania utworu minęło mniej niż 141 lat lub od daty urodzenia mniej niż 161, zwracana jest krótka informacja o niewłaściwym użyciu szablonu.

Opis parametrów[edytuj]

Szablon ma dwa parametry. Pierwszy podaje rok publikacji najwcześniejszego z utworów lub rok urodzenia. Parametr jest konieczny dla prawidłowego działania szablonu.
Drugi parametr może przyjąć wartość urodzony lub pozostać pusty. W pierwszym wypadku oznacza to, że pierwszy parametr jest rokiem urodzenia. W drugim — datą publikacji lub powstania któregoś z tekstów autora.

Przykład[edytuj]

Zobacz też[edytuj]