Szał namiętności/Od wydawnictwa

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor anonimowy
Tytuł Od wydawnictwa
Podtytuł Choroba morska
Pochodzenie Szał namiętności
Wydawca Drukarnia M. Prużańskiego
Data wyd. 1925
Druk Drukarnia M. Prużańskiego
Miejsce wyd. Białystok
Źródło Skany na Commons
Inne Cały zbiór
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
Od Wydawnictwa.

Z morza literatury wszechświatowej wyławiamy perły twórczości ludzkiej, by udostępnić je czytelnikowi polskiemu.
W roku bieżącym wielki mistrz pióra i wielki mistrz opowiadania A. KUPRIN obchodzi 40 lecie swojej świetnej działalności literackiej.
Przyłączając nasz głos do serdecznych pozdrowień dla znakomitego jubilata, uważamy za wskazane do przystąpienia w tej właśnie chwili do wydania w języku polskim kompletnego zbioru pism jego.
Znakomite nazwisko autora jest rękojmią, że czytelnik nie będzie żałował zużytego na czytanie czasu.
Jako psycholog i subtelny obserwator życia, A. Kuprin nie ugania się za „posmakiem grzechu“ lecz również nie zamyka oczu na „intymne” przejawy życia.
Malując obrazy miłości, miłostek i żądz, właściwych rodzajowi ludzkiemu, — autor poniekąd przestrzega nasze gorące serca przed masą niebezpieczeństw, znajdujących się na śliskiej drodze rozkoszy... Nie jest jego winą, jeśli mamy zbyt krótką pamięć i pędzimy ku przepaści, jak ćmy do ognia...
Po całodziennej walce o byt, człowiek czuje potrzebę pokarmu duchowego, narówni z potrzebą chleba. powszedniego. Pamiętając o tem, postanowiliśmy nie uganiać się za sensacją i swawolnemi wybrykami pióra (rynek księgarski jest niemi przepełniony), lecz dać czytelnikowi szereg artystycznych utworów najbardziej wartościowych.
Mamy na względzie czytelników, którzy szukają w książce nietylko rozrywki, lecz również pokarmu dla serca i umysłu.
Życie nasze wraz ze swemi dodatniemi i ujemnemi cechami odbija się w literaturze, jak w zwierciadle i... oczywiście nie jest winne zwierciadło, jeśli gęba krzywa...
Znakomita powieść „Szał Namiętności“ (Choroba morska) czyta się jednym tchem. Bohaterką opowiadania jest nie pierwsza i nie ostatnia ofiara wybuchu namiętności wszędzie obecnego łowcy kobiet.
Nie wątpimy, że wspaniałe nowelle, zamieszczone w tej książce, będą przeczytane z ogromnym zainteresowaniem i pożytkiem.

A.KTekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: anonimowy.