Strona:PL Znaczenie całkowitego zaćmienia słonecznego 033.jpg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

kuli, z wszystkiémi na jéj krzywéj powierzchni kształtami, o ile z takiéj oddali rysować się i konturować mogą. Pod tym względem mappy fotograficzne lunarne Maedlera i Beera nic nie pozostawiają do życzenia, z powodu łagodności światła księżycowego. Natomiast mappy fotograficzne solarne, dla zbyt rażącego blasku tarczy słonecznéj, mogą tylko podczas zaćmienia być zdejmowane i nie zawsze się udają.
Wszakże obraz fotograficzny pana Laussedat, zdjęty z jasnego odcinka, słonecznéj tarczy, kiedy cała reszta była już zaciemnioną, w czasie zaćmienia 18go Lipca 1860 r. pokazał jeden róg odcinka jakoby strącony, coby tylko tłómaczyć można, że widok rogu tego atmosfera księżyca zatarła, o któréj istnieniu przecież dotąd powątpiewano.
Pan Secchi, astronom rzymski, zdjął podczas tego samego zaćmienia aż pięć obrazów, z których tylko dwa częściowo się udały. Ale i te nieocenionym stały się nabytkiem; pokazały bowiem widocznie, że olbrzymie massy jasnych świateł, jakby obłoków, w znacznéj wysokości glob słońca otaczają. W Anglii zdjęto nawet obrazy z plam gwiazdowych, co jak mgły świetelne w głębiach firmamentu, słabém, zaledwie dojrzaném światłem poświetlają; bo nowsza sztuka fotograficzna dokazała, że światło, by też najmniejszéj napiętości, zdolne narysować swój obraz.
Pomijam inne jeszcze astronomiczne badania, do których każde inne zaćmienie słońca daje sposobność — jak np. ścisłe oznaczenie ważniejszych punktów okolic zaciemnionych, a miast w szczególności, pod względem ich geograficznego położenia, czyli ich odległości tak od ekwatora, jak od pierwszego południka; — jak odszukiwanie ciał niebieskich, przechodzących właśnie przez ciemną tarcz słoneczną, ku czemu mianowicie zaćmienie długo-trwałe sposobniejszą podaje porę. Z tego, cośmy powiedzieli, wykazuje się już dostatecznie wielkie i szczególne znaczenie, jakie dla astronomii i optyki mieć będzie zaćmienie dnia 18go Sierpnia r. b.
To też rządy i towarzystwa uczone wszystkich państw, szczycących się cywilizacyą i stanowiskiem polityczném, od dawna już robią przygotowania do obserwacyi, ile być może, najdokładniejszych. Brać w nich będą udział astronomowie i optycy najzawołańsi. Krom Ameryki, Anglii, Francyi i Au-