Strona:PL Ogólna charakterystyka powstania w 1863 (Giller) 035.jpg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

bycia się z pod naciskającego na nią kłamstwa; powinniśmy bronić ciągle i nieustannie lud nasz od obałamuceń, nad któremi tak gorliwie pracują nieprzyjaciele Polski i tego ludu.
Byłoby to najlepszem uczczeniem powstania, które ludowi polskiemu, litewskiemu i ruskiemu w zaborze moskiewskim własność i równouprawnienie z innemi stanami wywalczyło, ażebyśmy powzięli pastanowienie[1] gorliwej pracy nad oświatą i dobrobytem ludu, zwłaszcza też, ażebyśmy nie żałowali trudu nad udaremnieniem moskiewskich bałamuctw.
Pamiętajmy, że profesorowie, czynownicy i w ogóle wszyscy ajenci carscy, dążą podstępnie do wydania ludowi jego wiary i języka i chcą go zamienić na nikczemnego niewolnika, dla którego by Bóg, Ojczyzna, Polska, braterstwo, prawo, prawda, wolność i niepodległość, pozostały na zawsze ideami obcemi, niezrozumiałemi lub wstrętnemi.
Pamiętajmy, że chcą go wyćwiczyć w przewrotnej szkole fałszu, nienawiści, zepsucia i chciwości, ażeby go można następnie przekształcić na Moskala i tym sposobem uczynić zdolnym do pochodu w przedniej straży barbarzyństwa, które za danem przez cara hasłem, ruszy kiedyś aż z głębin Azyi na zniszczenie europejskiej cywilizacyi!
Nie cofajmy się więc przed tą pracą, która jest polską i cywilizacyjną zarazem!
Powstanie zrobiło włościanina właścicielem, my róbmy go obywatelem, świadomym narodowego obowiązku.
Z tego, cośmy powiedzieli, wynika już dostatecznie ta pewność, że powstanie 1863 r. było najwierniejszym reprezentantem myśli, ducha, poczuć i historycznych dążeń polskiego narodu.
Walcząc o byt niepodległy Ojczyzny, — było ono wielkim krwawym protestem przeciwko rozbiorom Polskiego państwa, przeciwko tyranii obcych rządów, stale i systematycznie odmawiających narodowi polskiemu praw zupełnego samorządu podniosło więc wysoko prawo nasze do samodzielnego i niezależnego istnienia, o które się już wiek cały dobijamy i bez którego szczęśliwi ani spokojni być nie możemy.
Każdy z uważnych czytelników to przyzna, iż zasady Rządu Narodowego, któreśmy wyżej przedstawili, są temi

  1. Przypis własny Wikiźródeł Błąd w druku; powinno być – postanowienie.