Strona:PL Nowodworski-Encyklopedia koscielna T.4 028.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

1672 in-4, 3 karty nielicz. z dedyk.; dalej mieszczą się tu następujące części: Vita B. Servi D. Joan. de Ducla ex Annalibus antiquis P. Joannis de Komorowo (ob.) desumpta (s. 1 — 80); Domus virtutis et honoris per PP. FF. Ordinis Minor. S. Franc. Observantium Leopoli constructa, et per Barthol. Zimorowicz consulem Leopol. descripta (s. 81 — 104, ma krótką historję klasztoru bernard. we Lwowie i żywot św. Jana z Dukli); Palma na gruncie Ziemie świętey Seraphickiego Franciszka na fundamencie sacrorum cinerum Bł. Jana de Ducla wyrosła y zwycięzkiemi ozdobiona cudami S. Janowi Kapistranowi, w dzień iego uroczystości. Albo kazanie krótkie przy dorocznej pamiątce sublevationis kości śś. cudownego Jana z Dukle. Przy obecności Najjaśn. Michała i Eleonory z Bożey Łaski Maiestatów Polskich, także grona Senatorów i t. d., przez J. M. X. Mikołaja Popławskiego, poznań. i warszaw. Kanonika, K. J. M. Sekretarza, Bolemowskiego Prob. die 23 Octobris A. D. 1672 w kościele lwowskim oo. bernard. czynione (s. 105 — 118); Lampades seraphicae... Ven. Servo Dei Joanni Duclano... a M. Stanislao Josepho Biezanowski... accensae An. 1672.

Dan, syn Jakóba i Bali (Bilha), drugorzędnej jego żony (Gen. 30, 3... 35, 25); od niego poszło pokolenie Dan, jedno z liczniejszych w narodzie izraelskim (Num. 1, 38. 39. 26, 42...). Danici otrzymali dział nad brzegiem morza Śródziemnego, między pokoleniami: Efraima od północy, Benjamina od zachodu, Judy i ziemią Filistynów od południa (Jos. 19, 40 — 46); lecz czy to dla szczupłości miejsca, czy też z powodu trudności zdobycia całego działu (Jud. 1, 34. 18, 2), pewna ich część wyruszyła w północne strony przed-jordańskiej krainy i zdobywszy leżące tamże na krańcu miasto Lesem (Laisz), przezwała je Dan (Jos. 19, 47. Cf. Jud. 18, 1. 14). Danici owi byli bałwochwalcami (Jud. l. c.); mieszkający nad morzem Śródziemném zajmowali się żeglugą (Jud. 5, 17). Dla bałwochwalstwa pominięci są w spisie pokoleń, w I Par. 4, 8. Apoc. 7, 6 (Cf. Thargum Jonath. Deut. 25, 18).X. W. K.

Dangeau Ludwik de Courcillon, ur. 1643, wychowany był w kalwinizmie, ale Bossuet nawrócił go do wiary katolickiej. Dzieło Bossueta L’exposition de la doctrine catholique, które nawróciło Turrenjusza, wywarło także wpływ wielki i na Ludwika D., który po nawróceniu został księdzem. D. podróżował po Europie, był 1682 posłem nadzwyczajnym do Polski, za króla Jana III, a po powrocie został lektorem króla Ludwika XIV. Stanowisko to dawało mu łatwy prżystęp do tronu, z czego korzystał on dla dobra literatury i literatów. R. 1683 został członkiem akademji francuzkiej. Oddawał się szczególniej badaniom gramatycznym; liczne jego w tym dziale prace, ob. w Biogr. universelle t. X 503. Um. 1 Stycz. 1723.N.

Danja. 1. Nawrócenie. 2. Zaprowadzenie protestantyzmu. 3. Stan obecny. — I. Czém bliżej który kraj położony jest północy, czém bardziej oddalony od dawnego cesarstwa Rzymskiego, tém historja jego starożytna jest ciemniejszą. Na widownię dziejów Danja, jak i cały półwysep Skandynawski, wstąpiła dopiero z przyjęciem chrystjanizmu. Na początku VI w. Anglowie i Saksonowie wyprawili się do W. Brytanji, Duńczycy wyruszyli z głębi Skandynawji i rozciągnęli swoje panowanie aż do granic Saksonów. Kiedy Karol W. wcielił Saksonję do monarchji Frankońskiej, Duńczycy zostali sąsiadami mocarstwa chrześcjańskiego, zawarli z Karolem pokój i weszli z nim w stosunki handlowe. Tym sposobem otwartą zo-