Strona:PL Nowodworski-Encyklopedia koscielna T.1 635.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.
629
Bamborg. — Barabbasz.

milach kwadr. przestrzeni, liczy 259,100 kat., obok 284,571 protest. i 12,000 żydów. W 20 dekanatach jest 179 probostw, 33 wikarjatów i t. p. razem 267 oddzielnych stacji pasterskich. Arcybiskup ma dochodu 15,000 florenów. Liczba kapłanów była 1864 r. 413, t. j. jeden na 627 dusz. Z zakonów męzkich są tu tylko franciszkanie (4 kl.); zakonnic różnych reguł znajduje się około 200 osób. Szkół ludowych katolickich jest 495. Jedyny sobór bambergski odbył się 1011 r. Neher, Kirchl. Geogr. u. Statist. II 298.

Banajas, hebr. Benajahu, v. Benajah, dowódca ceretów i feletów (przyboczny gwardji) Dawida; za dowód jego siły i zręczności Pismo św. podaje, że pokonał dwóch lwów (bohaterów?) moabickich na polu, a trzeci, gdy wpadł do cysterny, Banajas zeszedł do niego i zabił go. Innym znów razem, uzbrojony jednym kijem, pokonał olbrzyma egipskiego, będącego w zupełnej zbroi. Ob. II Reg. 8, 18. 23, 20....X. W. K.

Bandellus Mateusz (Matteo Bandello), ur. w Castelnuovo, w Piemoncie około 1480 r., studjował teologję i wstąpił do zakonu dominikanów, w którym pozostając, zaprzeczał Niepokalane Poczęcie Marji. Talentami swemi i uczonością zwrócił na siebie uwagę, został zatem nauczycielem Lukrecji, córki księcia Gonzagi. Lukrecja została następnie sławną autorką. Podczas rozruchów w Medjolanie, Bandellus należał do francuzkiego stronnictwa, i gdy Francuzi 1525 r. bitwę z Hiszpanami pod Pawją przegrali, udał się do Francji, gdzie 1550 czy 1551 został biskupem w Agen. Po pięciu latach, podobno dobrowolnie złożył urząd biskupi. Prawdopodobnie um. 1562 r. Bandellus napisał pewną liczbę nowelli, w rodzaju Bokacjusza, które, trafiając w gust ówczesny, zyskały wielki poklask we Włoszech i we Francji. Jakkolwiek naśladowca, ma właściwy sobie charakter, a swobodą opowiadania przewyższa jeszcze Bokacjusza. Pierwsze trzy tomy jego nowelli wyszły w Luce 1554 r., czwarty po jego śmierci w Lyonie 1573 r. Było wiele wydań, w których zbyt draźliwe ustępy powypuszczano. W XVIII w. wydano na nowo tekst oczyszczony. Pieśni jego wydał Costa 1816 r. pod tytułem: Rime di Matteo Bandello; w niemieckiém tłumaczeniu Adrjana, wyszły w Frankfurcie 1818 — 1819, z opuszczeniem miejsc zbyt swobodnych. Przy sądzeniu Bandella, trzeba brać na uwagę czas ów zepsuty, w którym dowcipowi pozwalano brać górę nad przyzwoitością.(Haas)B.

Bannes Dominik, dominikanin hiszpański, professor teologji w Alcala, w Walladolid i w Salamance, um. w Medina del Campo 1604 r., w 77 roku życia. Był spowiednikiem św. Teresy, i napisał Kommentarz, w 6-ciu wielkich tomach in fol., na Summę św. Tomasza. Pisał też kommentarze na Arystotelesa. Pracom jego brak ścisłości. Uważają go za ojca predeterminacji fizycznej (ob. Łaska), mającej na celu pogodzenie wolności człowieka z łaską i wszechwiedzą Bożą.

Barabbasz (Βαραββᾶς t. j. syn Abby, imię dość często używane), tak się nazywał znany rozbójnik (Dz. Ap. 3, 14), którego uwolnienia w święta wielkanocne domagali się żydzi w miejsce Jezusa, gdy go Piłat uwolnić miał ochotę (Mat. 27, 16, 17). Orygenes (na Matt. tract. 35) powiada, że zwał sią on Jezus Barabbasz, i w wielu rękopismach, równie jak i w armeńskiém tłumaczeniu jest ten dodatek, niedość jednak krytycznie uzasadniony, iżby można było dawać mu wiarę. Pomimo tego jednak Tischendorf, w swojém wydaniu Nowego Test. imię to w tekście dodał.