Strona:PL Jan Chryzostom Pasek-Pamiętniki (1929) 048.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

z matką, wsiadł na konia; w oczach jej padł koń pod nim. Kiedy mu matka perswadowała, żeby zaniechał tej wojny, mowiąc, że to znak jest niedobry, odpowiedział, że to nogi końskie złe, ale nie znak. Przesiadł się tedy na inszego; złamał się pod nim dyl w moście, znowu spadł z konia: i na to powiedział, że dyl był zły. Jak to przecię te praesagia[1] zwyczajnie rady się weryfikują[2].



Roku pańskiego 1658

krol z jednym wojskiem pod Toruniem, drugie wojsko w Ukrainie, nasza zaś dywizya z panem Czarnieckim; pod Drahimem[3] staliśmy przez miesięcy trzy. In decursu Augusti[4] poszliśmy do Daniej na sukurs krolowi duńskiemu[5], ktory uczynił aversionem[6] wojny szwedzkiej u nas w Polszcze. Nie tak ci to on podobno uczynił ex commiseratione[7] nad nami, lubo ten narod jest ab antiquo[8] przychylny narodowi polskiemu, jako dawne świadczą pisma, ale przecię mając innatum[9] przeciwko Szwedom odium[10] i owe zawzięte in vicinitate inimici-

  1. wróżby
  2. (z łać.) sprawdzają
  3. Drahim — m-ko w dawnem woj. poznańskiem; drahimskie starostwo niegrodowe, zastawione w tym roku elektorowi, przepadło później dla Polski.
  4. pod koniec sierpnia
  5. Fryderyk III (1648—1670).
  6. odwrócenie (t. j. rozerwanie sił nieprzyjacielskich)
  7. z użalenia
  8. oddawna
  9. wrodzoną
  10. nienawiść