Strona:PL JI Kraszewski Z Hof-Gastein from Biesiada Literacka Y 1880 No 241 page 103 part 2.png

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

ływa na położenie każdéj z jego części i należy zmienić niemal warunki bytu jego, aby członki całości do normalnego powróciły życia.
Tymczasem w innych sferach jesteśmy tu świadkami najgorętszéj agitacyi i najokrutniejszego umysłów podrażnienia, z powodu równouprawnienia języka czeskiego w sądach i urzędach w Czechach. Oburzenia Niemców przeciwko prawu nowemu ani opisać, ani z niego sprawy zdać nie podobna. Postawienie narówni języka tych helotów (wedle ich pojęcia) w monarchii austryackiéj, która dotąd germanizowała i centralizowała tylko, doprowadza ich, bez przesady — do wściekłości! Spotykamy się co chwila z reprezentantami germanizmu, z innych względów bardzo wykształconymi, którzy o tém równouprawnieniu słuchać nie chcą i odgrażają się zajadle... przeciwko wszystkiemu co istnieje. Części składowe państwa austryackiego, które oddawna ciążyły do Niemiec i czuły się więcéj pociągane ku nim niż ku idei panstwowéj austryackiéj, dziś jawnie głoszą się moralnie z niemi — jednością.
Rozdrażnieni zapowiadają już, jako nieuchronne, rozpadnięcie się cesarstwa o którém niedawno mówiono, że gdyby ono nie istniało, stworzyćby je należało. (Si l’Autriche n’existait pas, il faudrait l’inventer). W tém wszystkiém nic by może nie było ani nadzwyczajnego, ani groźnego, możnaby to za przemijające uważać, gdyby jawnie nie znamionowało to pierwszego początku wielkiéj walki, historycznie nieuchronnéj — żywiołów słowiańskich i niemieckich. Dla nowego cesarstwa, którego stolica jest nad Sprewą, nic w świecie pomyślniejszém być nie mogło, nad tę agitacyą na korzyść jego wypadającą. Jeżeli kiedy, to dziś niemcy austryaccy czują się już jakby anektowani. Jest‑to kwestyą czasu, powiadają; rozwiązanie inném być nie może.