Przejdź do zawartości

Strona:PL JI Kraszewski Listy z zakątka włoskiego from Biesiada Literacka Y 1886 No 48 page 342 part 4.png

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

nione z pokolenia w pokolenie, przywiązaniem ich do majoratów. Widzieliśmy przez czas bardzo długi takie cenne galerye, księgozbiory i kolekcye w Anglii, ale teraz i tam najbogatsze z nich, których sprzedaż przynosi miliony, ulegają losowi powszedniemu i rozchodzą się po świecie.
U nas zbieranie zabytków, wedle pewnéj metody i planu, jest rzeczą stosunkowo nową, a najstarszym zawiązkiem muzeów były skarbce kościelne i pańskie, jak Radziwiłłowski w Nieświeżu. Skarbiec katedry na Wawelu i Częstochowski stoją dziś na czele kościelnych. Familijne zbiory prywatne tam, gdzie grasowały wojny i najazdy, a majoratów nie było – rozpraszać się musiały samemi podziałami na głowy.
Nie tyle ubolewać należy nad rozpraszaniem zabytków, jak nad losem niepokończonych notat i materyałów do prac starożytniczych i historycznych. Nie wiemy, co się stało z tak pracowicie i umiejętnie zbieranemi wiadomościami archeologicznemi prof. Podczaszyńskiego, co z szacownemi badaniami dziejów miasta Warszawy Sobieszczańskiego.
Nie każdemu jak ś. p. Julianowi Bartoszewiczowi Bóg dał syna, umiejącego spadek po ojcu uszanować, ocenić i zużytkować.
Notat Sobieszczańskiego żal nam bardzo, a długie lata o ich losie nie słychać.
Równocześnie z wiadomością, iż pod przewodnictwem d-ra Smolki, kilku z młodzieży akademickiéj wybranych udaje się do Rzymu, dla badania w archiwach watykańskich, odbieramy ogłoszenie o zawiązaném we Lwowie towarzystwie historyczném, którego honorową prezydenturę oddano prof. Ks. Liske. Statut jego już został potwierdzony przez namiestnictwo. Celem stowarzyszenia jest popieranie rozwoju nauk historycznych, ze szczególném uwzględnieniem dziejów Rusi Czerwonéj. Środkami odczyty publiczne i wydawnictwo pisma peryodycznego, oraz popieranie innych wydawnictw naukowych, będących z dziejami w związku.
My szczególną przywiązujemy wagę do pisma peryodycznego, wyłącznie dziejom poświęconego, którego potrzeba dawno