Strona:Opis Lublina (Zieliński Władysław) 073.jpg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

ny oddział dla cierpiących na umyśle) doglądają Siostry Miłosierdzia. Kościół jest zbudowany w kształcie rotundy w stylu czysto włoskim z kopułą zdobną w piękne sztukaterye. Kilka obrazów starożytnych zasługuje na uwagę.
Oprócz tu opisanych a godnych zwiedzania kościołów i innych gmachów, należy także zwiedzić i smętarz zwany na Lipkach a zwykléj: na Rurach. Miasto to umarłych jest bardzo starannie utrzymane i zdobne w piękne pomniki z których najstarszy jest z r. 1800. Jest tu kaplica fundowana (r. 1830) przez księdza Michała Leszczyńskiego kanonika Lubelskiego; przy niéj znajduje się piękny pomnik Biskupa Pieńkowskiego i wiele innych. Obok smętarza rzymsko-katolickiego, mieści się smętarz Ewangelicki z ładnemi pomnikami i smętarz Prawosławny z bardzo pięknym pomnikiem Generała Surkowa rzeźbionym przez B. Syrewicza. Naprzeciw smętarzy wznosi się niedawno wybudowany dom przedpogrzebowy fundacyi Doktora Wasilkowskiego.
Wracając ze smętarza koło rogatek Warszawskich wchodzimy do ogrodu miejskiego zwanego powszechnie Saskim, założonego w r. 1837 na gruntach przyległego przedmieścia Wieniawa; urządzał go inżynier Bieczyński. Ogród ten jest bardzo piękny w stylu czysto angielskim i odznacza się wielką rozmaitością drzew i krzewów. Przy końcu jednéj z jego alei zwanéj lipową, znajduje się na pagórku