Rozrywki Naukowe/Własności światła

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor Gaston Tissandier
Tytuł Rozrywki Naukowe
Data wydania 1910
Wydawnictwo Jan Fiszer
Miejsce wyd. Warszawa
Tłumacz Jan Harabaszewski
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub Pobierz Cały tekst jako PDF Pobierz Cały tekst jako MOBI
Indeks stron


WŁASNOŚCI ŚWIATŁA.
Fotometr.

Dajmy na to, że trzeba nam ocenić skutek świetlny dwuch lamp o różnym natężeniu światła, albo skutek świetlny jakiego źródła światła określić za pomocą porównania ze świecą.

Fig. 104.

Na stole ustawiamy dwa ogniska światła na jednej wysokości, B i C (fig. 104), przed niemi umieszczamy ciemne, nieprzezroczyste ciało A; wreszcie za nim w niewielkiej odległości w pozycji, ile się da, prostopadłej urządzamy zasłonę z dużej karty papieru. Jeżeli teraz zapalimy B i C, wywołamy dwa cienie E i F, przez posuwanie naprzód, cofanie w tył jednego z ognisk uda nam się nadać dokładnie jednakowe natężenie cieniom. Wtedy otrzymamy, że natężenia świetlne są w stosunku odwrotnym kwadratów odległości AB i AC.
Jak widzimy, łatwo można sobie urządzić przyrząd do mierzenia natężenia światła, zwany fotometrem, i w ten sposób bardzo praktycznie i bez kosztów można demonstrować kilka zasad optyki.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Gaston Tissandier i tłumacza: Jan Harabaszewski.