Rozkaz pożegnalny pułkownika „Wachnowskiego” do żołnierzy Grupy „Północ” (4 września 1944)

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Rozkaz nr 23 do żołnierzy Grupy „Północ” • Pułkownik Karol Ziemski ps. „Wachnowski”
Rozkaz nr 23 do żołnierzy Grupy „Północ”
Pułkownik Karol Ziemski ps. „Wachnowski”
4 września 1944

Dowództwo Grupy „Północ”, m. p.
dn. 4 IX 1944 r.

ROZKAZ NR 23

Żołnierze Starego Miasta!

Po trzech z górą tygodniach walk, prowadzonych w obronie Starego Miasta Warszawy – Grupa „Północ” stojąca pod moimi rozkazami, wypełniwszy swe najważniejsze zadania bojowe zostaje z dniem dzisiejszym rozwiązana na rozkaz kom. warsz. okr. AK.

Przez cały ten okres staliśmy w ciężkiej, nieraz ponad miarę ludzkich i żołnierskich obowiązków pełnionej służbie, dopóki rozkaz wyższy nie odwołał nas ze stanowiska.

Zmagając się z wielokrotnie przewyższającymi nasze siły – siłami bezwzględnego i zdradzieckiego wroga, uczyniliśmy wszystko, czego wymagały od nas rozkazy naszych dowódców, honor żołnierza i poczucie obowiązku. Gdy nadejdzie okres pokoju, będzie czas i miejsce na szczegółową ocenę naszych wysiłków i ich wyników.

Obecnie, żegnając żołnierzy grupy „Północ”, odchodzących na nowe stanowiska i nową walkę, którą – wierzę w to głęboko – podejmą z tym samym zapałem i wolą zwycięstwa, jak walczyli w murach Starego Miasta – dziękuję wszystkim żołnierzom i kobietom w służbie wojskowej oraz współwalczącym z nimi obywatelom za wysiłki, za upór w trwaniu, za dzielność i nadludzką odwagę.

Wyrażam również podziękowanie wszystkim dowódcom, a w szczególności ppłk. Radosławowi, ppłk. Kubie, mjr. Sośnie i mjr. Rogowi, którzy osobistą odwagą i zaletami dowódców wzmogli wartość naszej walki i czasokres jej trwania.

Żołnierze Starego Miasta! Życzę Wam z głębi serca, abyście, użyci w walkach na innym terenie, dali ponowne dowody Waszej bitności i uporu. Niechaj przyświeca Wam zawsze szczęście żołnierskie, a wśród największych nawet trudów i znoju bitwy dźwigajcie zawsze wysoko honor i zaszczyt miana, jakim ochrzciła Was Stolica Polska – honor i zaszczyt „Żołnierza Starówki”.

Dowódca Grupy „Północ”
(–) Wachnowski płk

Rozkaz powyższy podać do wiadomości wszystkim żołnierzom grupy „Północ”.Ten tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej. Więcej informacji na stronie dyskusji.