Rok nowy!

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor Józef Ignacy Kraszewski
Tytuł Nowy rok
Pochodzenie „Kurjer Warszawski” R. 63, 1883-01-01, nr 1, str. 3
Wydawca Gustaw Gebethner
Data wydania 1883-01-01
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron


 

Rok nowy!
Szczęść Boże!!
Przynieść Wam życzenia, któreby, jak Rok — nowe były — siliłbym się napróżno; naprzód że sam jestem stary i pełen tej starzyzny z którą się zrosło, powtóre że — pod słońcem nic nowego niema...
Są tylko, niestety — odnawiane rzeczy!
Więc, po dawnemu: Szczęść Boże! i jedno tylko odwieczne życzenie: Niech Bóg daje Wam — miłość! Gdy tę w sercu będziecie mieli, wszystko ona osłodzi, bóle uśmierzy, rozumu nauczy, z losami pogodzi, cierpienie znośnem uczyni.
Wszak ci u nas, od kilkuset lat przy każdej uczcie powtarzało się to słowo mądrości narodowej — Kochajmy się!
Było ono hasłem naszem, a pod wesołym tym wykrzyknikiem kryło się najwyższe prawo i tajemnica największej potęgi.
Z „kochajmy się“ uczyńmy: kochajmy! Zapiszmy to godło na chorągwi, a pod niem: In hoc signo vinces... Krzyż jest też znamieniem największej miłości.
Z pogodą ducha, ze spokojem, zbrojni tem słowem jedynem, które wszystko w sobie mieści, idźmy dalej drogą naszą! Miłujmy przeszłość! Kochajmy braci, tych nawet co nie chcą być nimi, a niech miłość nasza czynem będzie nie słowem.
Cóż życzyć więcej?
Miłość da męztwo, da wytrwałość, da ducha ofiary, da nadzieję... i wiarę.
Starym życzymy aby umysłem i duszą młodymi się być starali, młodym aby powagę i rozum starych mieli, rodzinom aby świętym węzłom łączącym je rozrywać się nie dali, bogatym aby pamiętali o ubogich, ubogim aby nie zazdrościli bogatym, wszystkim stanom aby widziały w społecznej gromadce podział obowiązków i pracy a nie obozy przeciwników, wszystkim cierpiącym aby w boleści widzieli dźwignię do cnoty, szczęśliwym aby sami będąc nimi, drugich też pragnęli uczynić nimi...
Kochajmy się, kochajmy, a Bóg pobłogosławi!
Dosiego roku.

Drezno.
J. I. Kraszewski.Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Józef Ignacy Kraszewski.