Rezolucja wiecu robotniczego potępiająca Pogrom białostocki (1906)

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Rezolucja wiecu robotniczego potępiająca Pogrom białostocki (1906)
Rezolucja wiecu robotniczego potępiająca Pogrom białostocki (1906)
14 czerwca 1906 r. na skutek prowokacji carskich władz w Białymstoku rozpoczął się pogrom Żydów w tym mieście. Pogrom miał sprawić opadanie fali rewolucji która trwała od ponad roku. Podczas pogromu organizacje rewolucyjne czynnie broniły dzielnic żydowskich przed motłochem i wojskiem carskim. Po stłumieniu pogromu organizacje socjalistyczne i anarchistyczne zwołały wiec robotniczy potępiający te wydarzenia. Na wiecu uchwalono poniższą rezolucję.

Wikipedia
Zobacz w Wikipedii hasło Anarchiści w Rewolucji 1905 roku


My, robotnicy z większości fabryk białostockich, zebrani w dniu 19 czerwca w ilości około 350 osób, protestujemy przeciwko rozsiewanym przez agentów rządowych pogłoskom, jakoby ohydny pogrom był wyrazem, niechęci lub aktem zemsty chrześcijan przeciwko Żydom. Doskonale wiemy, że ta nowa zbrodnia została przez, rząd zorganizowana. Rząd, podjudzając jedną część ludności przeciwko drugiej, myśli w ten sposób osłabić walkę ludu o jego święte prawa, o wolność... Z tym większą energią będziemy zwalczali wszelkie carskie seciny z rządem na czele.

Piętnujemy ż największym oburzeniem wszystkich tych robotników, którzy splamili swe ręce krwią bratnią i grabieżą. Będziemy ich jako zdrajców sprawy ludowej na każdym kroku bojkotowali i z fabryk wyrzucali. Chcąc przyjść z pomocą poszkodowanym, będziemy pomagali w wynalezieniu i zwróceniu rzeczy skradzionych. Musimy prowadzić jak najenergiczniejszą agitację wśród szerokich mas tak samego miasta, jak i okolic, przeciwdziałając szerzonym przez rząd pogłoskom wywołującym nienawiść do Żydów.

Białystok, 19 czerwca 1906 r.

Ten tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej.