Pomoc:Archiwum 2023/Status strony

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
(Przekierowano z Pomoc:Status korekty)
Archive

Ta strona ma charakter historyczny bądź archiwalny. Prosimy nie modyfikować tej strony.

Procedura korekty tekstów składa się z pięciu poziomów:

Bez treści
pusta strona Przepisana Skorygowana Uwierzytelniona
Problemy

Pierwsze trzy poziomy to standardowa ścieżka korekty:

  • Przepisana jest domyślnym statusem, którym oznaczamy nowe, przepisane przez nas strony (zob. wszystkie przepisane strony).
  • Skorygowana oznacza stronę przejrzaną[1] przez jednego wikiskrybę, innego niż ten który ją przepisał (zob. wszystkie skorygowane strony).
  • Uwierzytelniona oznacza stronę przejrzaną[1] przez dwóch wikiskrybów (innych niż przepisujący). Uwaga: Przycisk umożliwiający oznaczenie strony jako uwierzytelniona dostępny jest dopiero dla wikiskryby, który wejdzie w tryb edycji strony wcześniej już skorygowanej przez kogoś innego (zob. wszystkie uwierzytelnione strony).

Status Problemy oznacza stronę z występującymi problemami. Czyli strony, które wymagają przeprowadzenia dyskusji pomiędzy wikiskrybami, dotyczącej na przykład formatowania albo zapisu części tekstu w obcym alfabecie, strony, których części brakuje lub są nieczytelne, lub gdy na stronie znajduje się tekst do którego nie wygasły prawa autorskie (zob. wszystkie strony z problemami). Dodatkowo status problemy może oznaczać, iż strona zawiera wyłącznie surowy OCR, nieprzejrzany jeszcze przez żadnego wikiskrybę. W tym przypadku użytkownik oznaczający stronę statusem problemy powinien mieć uprawnienia bota.

Status Bez treści oznacza strony zupełnie puste lub zawierające jedynie reklamy. Jeżeli strona zawiera jedynie grafikę bez podpisu, która nie została jeszcze zamieszczona, umieszczamy w niej grafikę lub szablon {{skan zawiera grafikę}} i oznaczamy również jako bez treści, ponieważ strona taka nie wymaga korekty (zob. wszystkie strony o statusie bez treści). Zasadniczo korekcie podlega jedynie wydrukowana treść danego utworu, nie przepisujemy i nie korygujemy pieczęci, odręcznych notatek ani wklejek.

Status indeksu

Po zmianie statusu na wszystkich stronach indeksu edytujemy sam indeks i w ramce oznaczonej "Postęp" zmieniamy jego status:

  • Po przepisaniu indeksu, kiedy wszystkie strony mają oznaczony status przynajmniej na czerwono na: "Projekt przepisany, ale nie skorygowany"
  • Po skorygowaniu wszystkich stron w indeksie na: "Projekt skorygowany, ale nie uwierzytelniony".
  • Po uwierzytelnieniu wszystkich stron w indeksie na: "Projekt ukończony", poza zmianą statusu indeksu w tym etapie do wykonania jest kilka czynności, które opisane są na stronie Pomoc:Kończenie projektu.

Jeżeli mamy wiedzę o tym, czy w danym indeksie zapis nutowy czy ilustracje są uzupełnione bądź nie, oznaczamy to w ramce "Status dodatkowy".

Ponadto po przepisaniu indeksu, jeżeli istnieje strona "Dyskusji indeksu" zawierająca sam OCR (nie ma znaczenia czy z niego korzystaliśmy czy nie), oznaczamy ją szablonem {{ek}} z opisem, że indeks jest przepisany. Osoba o odpowiednich uprawnieniach (administrator) usunie ją jako zbędną.





  1. 1,0 1,1 Przejrzenie polega na porównaniu tekstu ze skanem, nie tylko poprawieniu literówek podkreślonych przez edytory, ale też przestawionych i zmienionych słów, co wiąże się z koniecznością uważnego przeczytania tekstu również przez osoby korygujące.




Zobacz też