Pamiętnik z czasów wojny/Dedykacja

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor Benito Mussolini
Tytuł Pamiętnik z czasów wojny
Data wydania 1931
Wydawnictwo Wydawnictwo Polskie R. Wegnera
Druk Drukarnia Concordia Sp. Akc.
Miejsce wyd. Poznań
Tłumacz Józef Birkenmajer
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub Pobierz Cały tekst jako PDF Pobierz Cały tekst jako MOBI
Indeks stron
Benito Mussolini, z rocznika 1883, powołany do służby wojskowej dnia 31 sierpnia 1915 r., wcielony do 11-go pułku bersaljerów, w dwa tygodnie później, dnia 13 września podążył na front wojenny.
DEDYKACJA

Wam, moim towarzyszom broni z dzielnego 11-go pułku bersaljerów, poświęcam niniejsze wspomnienia wojenne. Są one w równej mierze moje jak i wasze. W tych oto kartach ukrywa się pospołu moje i wasze życie — to życie jednostajne i porywające zarazem, szare a jednocześnie pełne naprężenia, owe niezapomniane chwile spędzone przez nas razem w okopach.
Zachowuję głębokie wspomnienie o was wszystkich, którzyście nie szczędzili mi pokrzepienia i pociechy — tam, gdzie prócz wiary i nadziei nic nam nie pozostało. Na dziko poszarpanych szczytach Alp, w uciążliwej i tak jednocześnie bohaterskiej walce pozycyjnej okazaliście, że stary szczep italski nie zamarł, ale kryje jeszcze w swem łonie skarby wiekuistej młodości.

BENITO MUSSOLINI.

BENITO MUSSOLINI W MUNDURZE 11-GO PUŁKU BERSALJERÓW


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Benito Mussolini i tłumacza: Józef Birkenmajer.