Odezwa Gubernatora Dystryktu Galicja Wächtera wygłoszona z okazji zezwolenia na utworzenie "SS Schutzende Division Galizien"

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Odezwa Gubernatora Dystryktu Galicji Wächtera wygłoszona z okazji udzielonego przez Adolfa Hitlera zezwolenia na utworzenie "SS Schutzende Division Galizien" przez Ukraiński Centralny Komitet; • Gubernator Dystryktu Galicja Otto Wächter
Odezwa Gubernatora Dystryktu Galicji Wächtera wygłoszona z okazji udzielonego przez Adolfa Hitlera zezwolenia na utworzenie "SS Schutzende Division Galizien" przez Ukraiński Centralny Komitet;
Gubernator Dystryktu Galicja Otto Wächter
Wikipedia
Zobacz w Wikipedii hasło 14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska)


Lwów, 28 kwietnia 1943 roku

Do zdolnej do noszenia broni młodzieży Galicji

Społeczeństwo Galicji dało niejednokrotnie wyraz swojej wdzięczności, odkąd niemiecki żołnierz przepędził w zwycięskiej walce bolszewickiego najeźdźcę. Galicyjski chłop, świadomy swego obowiązku, pracował usilnie i oddanie, i tym w niemałej mierze dopomógł do wyżywienia Europy; galicyjscy umysłowi i fizyczni pracownicy w fabrykach i warsztatach, w urzędach i kantorach pracowali z całym oddaniem i ze wszystkich sił. Cała armia galicyjskich mężczyzn i kobiet, która pracuje w niemieckim państwie, w rolnictwie i przemyśle, przygotowuje chleb i uzbrojenia dla zwycięstwa.

Raz po raz galicyjsko-ukraińskie społeczeństwo wyrażało pragnienie wzięcia z bronią w ręku udziału w zbrojnej rozprawie niemieckiego państwa.

Führer, uznając pełną postawę Galicji pozwolił temu krajowi włączyć się do walki i dozwolił na formowanie „SS Schutzende Division Galizien”.

Każdy żołnierz tej dywizji otrzyma umundurowanie, płacę, wyżywienie i zabezpieczenie swojej rodziny, na równi z niemieckimi żołnierzami. Religijna opieka nad ochotnikami spoczywać będzie w rękach ukraińskich duchownych.

Ochotnicy, jako członkowie Dywizji, nosić będą krajową odznakę.

Przy zgłoszeniach do Dywizji pierwszeństwo będą mieli ci ochotnicy, których ojcowie walczyli dzielnie w szeregach dawnej c.k. austriackiej armii.

Galicyjsko-ukraińska młodzieży! Ty zdobywasz tym samym prawo, Ty jesteś tym samym powołana do walki ze swoim śmiertelnym wrogiem - bolszewikiem, do walki za wiarę i ojczyznę, za swoją rodzinę i ojczystą niwę, za sprawiedliwy nowy ład w zwycięskiej, nowej Europie.

Na przestrzeni wieków stali twoi przodkowie po stronie Europy przeciwko nawałom Wschodu. W tej ważnej przełomowej chwili okaż swoją mężność i gotowość do walki!

Wächter
GubernatorTen tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej. Więcej informacji na stronie dyskusji.


Tekst jest własnością publiczną (public domain) zgodnie z niemieckim prawem autorskim, ponieważ jest częścią ustawy, rozporządzenia, zarządzenia lub orzeczenia urzędowego wydanego przez niemieckie władze państwowe lub sąd państwowy (§ 5 Abs.1 UrhG).