O lepsze harcerstwo/Wstęp

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Grzegorz Całek
Tytuł O lepsze harcerstwo
Podtytuł Wstęp
Wydawca Warszawska Fundacja Skautowa
Data wyd. 2016
Druk Drukarnia GREG, ul. Sołtana 7, 05-400 Otwock
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło skany na Commons
Inne Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
WSTĘP

Każda porządna gazeta ma stałe rubryki i ma stałych autorów, którzy piszą swoje teksty do każdego lub prawie każdego numeru – najczęściej w formie felietonu czy eseju. Podobnie jest z naszym instruktorskim „Czuwaj”. Mamy spore grono autorów, w tym takich, którzy piszą do nas w miarę regularnie. Ale w ostatnich dwóch-trzech latach naprawdę regularnie piszemy w trójkę: hm. Lucyna Czechowska, hm. Adam Czetwertyński i niżej podpisany.

Troje autorów, harcmistrzów i trzy różne spojrzenia na harcerstwo i problemy naszej organizacji.

Adam Czetwertyński od kilkunastu miesięcy wspomina swoją instruktorską drogę, już ponad półwieczną (!) – stąd tytuł rubryki „Pół wieku”. W swoim stylu, wnikliwym, cechującym się dystansem i humorem pokazuje harcerstwo ostatnich pięćdziesięciu lat: czasem zupełnie inne, na miarę czasów, w których przyszło mu działać, a czasem niezwykle podobne do dzisiejszego – z tymi samymi problemami, mimo że epoka inna, mimo że zdecydowanie inna skala.

Lucyna Czechowska zaczęła pisać do „Czuwaj” najpierw w rubryce, którą nazwaliśmy „pogromczyni mitów” – jako że starała się walczyć z wokółharcerskimi mitami, potem zmieniliśmy tytuł na „okiem WIP”. WIP – czyli Wydział Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP, który Lucyna stworzyła, to – jak widać po jej tekstach – kopalnia inspiracji, głównie programowych, głównie dotyczących problemów dotykających drużynowych, namiestników, programowców.

No i teksty moje, które, co oczywiste, trudno mi obiektywnie scharakteryzować. Z pewnością ma na nie wpływ doświadczenie pełnionych przeze mnie ostatnio funkcji. A więc 10 lat na funkcji komendanta bardzo dużego hufca, prowadzenie KSI czy moja największa pasja – kształcenie. Piszę zatem o problemach ZHP, o tym, co mnie denerwuje, zachęcam do refleksji, wierząc cały czas w fenomen harcerstwa i w to, że tylko od nas zależy, czy będziemy mieli więcej harcerstwa w harcerstwie.

Troje autorów – różny wiek, różne doświadczenia harcerskie i życiowe. Ale, oprócz stopnia instruktorskiego, łączy nas wiara, że słowo może zmienić naszych Czytelników – instruktorów. Łączy nas determinacja w walce o lepsze harcerstwo!

Zachęcam gorąco do lektury tego zbiorku felietonów. I tych, którzy nie czytają na bieżąco „Czuwaj” (oj, to błąd!), i tych, którzy prenumerują nasz miesięcznik i wcześniej czytali już te teksty. Zapewniam, że o ile pojedyncze felietony są szybkie w czytaniu i czasem mogą nie skłonić do refleksji, to tych kilkadziesiąt tekstów w jednym miejscu działa inaczej – to dawka inspiracji instruktorskich, którym nie sposób się oprzeć!

hm. Grzegorz Całek

redaktor naczelny

miesięcznika instruktorów ZHP „Czuwaj”