O cudownym obrazie Matki Bożej w kościele OO. Karmelitów w Białyniczach/Ikonografia — ryciny

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Edward Nowakowski
Tytuł Ikonografia — ryciny
Pochodzenie O cudownym obrazie Matki Bożej w kościele OO. Karmelitów w Białyniczach
Data wyd. 1899
Druk Drukarnia Władysława L. Anczyca i Spółki
Miejsce wyd. Kraków
Źródło Skany na Commons
Inne Cały zbiór
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron

XV. Ikonografia.
1) Wizerunek M. B. Białynickiej, z podpisem: Diva Virgo białynicensis in eclesia p. p. Carmel. ant. obs. continua miraculorum. Gloria coruscans a Benedicto XIV. P. O. M. coronata. Sztych dawny w ramkach in 8 o, 10 18 c. m.
2) Takiż i z takimże podpisem lecz w innych ramkach i nie sztych lecz litografia z początku tego wieku, in 8 o, 10 18 c. m. u dołu podpis: Rys. Ignacy Mihanowicz.
3) podpis: N. P. Marya Białynicka ukoronowana przez Pap. Benedykta XIV, a niżej: Lemercier — Paris. Miedzioryt w ramkach ozdobnych, złoconych, in 8 o, 11 14.
4) Takiż z takimże podpisem — piękniejszy miedzioryt — bez ramki 5 8 c. m.
5) Podpis: Wizerunek N. P. Maryi Białynickiej — Lit. M. Fajansa w Warszawie (prześliczna litografia w ramkach, rys. z oryginału, staraniem X. Godlewskiego wydana) in 4-o, 15 20 (sam wizerunek), niżej powyższy podpis.
6) Taki z takimże podpisem, z obwódką bez ramek — miedzioryt 4½ 8 cm.
7) Takiż z podpisem: Matka Boska w Białyniczach cudami słynąca, cudem pobożności ludu swojego odbuduje kościół, gdzie obraz swój dla Ludu swego od pożaru zachowała cudem. — Od Xiędza Lucyana Godlewskiego Proboszcza żebrzącego na odbudowanie kościoła w Białyniczach – Pamiątka. Staloryt prześliczny z koronką. 4¾ 8 cm.
8) Podpis: Matka Boska Białynicka in 4-o, Chromolit. Fajansa (1860 r.).
9) Takiż z takimże podpisem in 8-o, Fajansa (1860).
NB. Nra 1, 2, 3 i 4 mają korony zupełnie innego kształtu od następnych Nrów 5-9.
Kopia z tego obrazu M. B. Białynickiej, pochodząca z XVII wieku, znajduje się w Warszawie w kościele OO. Karmelitów na Lesznie i jest także cudowna. Przy kościele ma być książka, do której wpisane są cuda od r. 1729.
Druga kopia z tegoż Białynickiego obrazu jest w kościele w Tomsku na Syberyi i tej jest wielkiego rozmiaru prześliczna chromolitografia z podpisem: Najświętsza Marya Panna Białynicka z kopii znajdującej się w Tomsku. Chromolit. W. Dumler. Odbito w zakładzie A. Dzwonkowskiego w Warszawie – 25 32. (Sam wizerunek nad tą miarą niżej podpisy).
W Polsce podobne do cudownego obrazu M. B. Białynickiej są:
1) U Dominikanów we Lwowie cud. koronowany obraz z tą tylko różnicą, że gdy w Białynickim obrazie główka dzieciątka Jezus cofnięta nieco w tył, we Lwowskim prosto się trzyma.
2) W Krakowie w domu Schronienia Ubogich. Obraz Matki Boskiej pochodzący ze szpitala będącego dawniej przy placu Szczepańskim już w r. 1588 będącym — zupełnie podobny, z tą tylko różnicą, że gdy w Białynickim welon na głowie Matki Bożej spada prosto, w krakowskim sfałdowany.
3) W Smardzowicach w kieleckiej dyecezyi obraz M. B. dawny, już od r. 1667 cudami wsławiony, najzupełniej podobny do Białynickiego.
4) w Nowym Sączu w kościele Norbertanów z r. 1414, dziś OO. Jezuitów cud. obr. M. B. podobny do Białynickiego z tą tylko różnicą, że gdy w Białynickim głowę Matki Boskiej okrywa welon, w tym co w Nowym Sączu, niema welonu i włosy Matki Boskiej rozpuszczone.
W tych obrazach wizerunki Matki Bożej w pół osoby jak w Białyniczach, w niektórych innych także podobnych do obrazu Białynickiego Matka Boża jest w całej postaci jak u Dominikanek w Krakowie na Gródku (tu Matka Boża rękę prawą, w której trzyma berło, ma cokolwiek w bok odchyloną), i w Kalwaryi Zebrzydowskiej (drugi) (tu Matka Boża trzyma berło przy sobie), i siedząca w Kalwaryi Pasławskiej (tu Matka Boża ma włosy rozpuszczone, jak w Nowym Sączu.
Za granicą są także niektóre podobne:
1) Obraz zwany we Włoszech Madonna di Geruzalemme podobny i różni się tem, że Pan Jezus trzyma globus w prawym ręku a w lewym berło; Matka Boża trzyma także berło w prawym ręku i welon spadający z głowy sfałdowany.
2) W Einsiedeln, w Szwajcaryi zupełnie podobny, tylko że tu Matka Boska stojąca.
3) W Wiedniu u Augustyanów, stojąca.
4) W Wiedniu — zupełnie podobny (pół osoby) — im dem Fürstlichen Stifft der Himmelpforten in Wien.
5) W Wiedniu, także jako: Insignia Monasteris B. V. M. vulgo scotorum Viennae.
6) W Marienbild zu Lometz.
7) W Dubu w Czechach, zupełnie podobny; tu Matka Boska w pół osoby. I w wielu innych miejscach. ob. Gumpenberg Atl. Mar.
W Rosyi jest jeden (tylko) nieco podobny obraz, zwany Cesarski Цесарски (ob. wydawnictwo obrazów Matki Boskiej w Rosyi Wasyljewa w Moskwie).
NB. Berło w ręku Matki Bożej tylko w późniejszych jest obrazach, lecz globus w ręku Pana Jezusa jest w bardzo dawnych obrazach w Rzymie, jako to: 1) Cosmedin 2) Liberatrice. 3 W kościele Minerwy u Dominikanów — Różańcowy.
Zupełnie podobny do Białynickiego rysują i wydają obrazki z podpisem „Sedes Sapientiae“ z tą różnicą, że tu Matka Boża siedząca i depcze Drakona.



Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Edward Nowakowski.