M. Arcta Słownik Staropolski/Od Wydawcy

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor Antoni Krasnowolski
Władysław Niedźwiedzki
Tytuł Słownik Staropolski
Data wydania ok. 1920
Wydawnictwo M. Arcta
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Pobierz jako: Pobierz jako ePub (z zewnętrznego serwera) Pobierz jako PDF (z zewnętrznego serwera) Pobierz jako MOBI (testowo) (z zewnętrznego serwera)
Indeks stron

Słownik Staropolski, jak już sam tytuł wskazuje, zawiera wyrazy, używane w dawnym języku polskim, zarówno w mowie potocznej ubiegłych stuleci, jak i w piśmiennictwie i zabytkach historycznych; przedstawia bogactwo mowy naszej i ułatwia zrozumienie jej, ma więc na celu głównie potrzeby praktyczne osób, czytających utwory dawniejszych autorów polskich, albo dawne zabytki języka, a także utwory powieściopisarzy i poetów doby najnowszej, archaizujących język. Objaśnienia są treściwe, ścisłe i jasne.
Materjał jest w nim zaczerpnięty przeważnie z Wielkiego Słownika języka polskiego, — redagowanego w początkach przez ś. p. Jana Karłowicza, Ad. Ant. Kryńskiego i Wł. Niedźwiedzkiego, obecnie zaś tylko przez Wł. Niedźwiedzkiego; oraz wprost ze źródeł, a więc są tu i takie wyrazy, których czytelnik nie znajdzie ani u Lindego, ani w Słowniku Wileńskim. Pominięto tu prawie zupełnie terminy naukowe i techniczne, oraz unikano przytaczania przykładów, aby zbytecznie nie rozszerzać ram książki.
Nie zamieszczono tu także wyrazów, których znaczenia łatwo się można domyślić n. p. rzeczowników słownych na -nie albo przymiotnych na -ość, jeśli w słowniku są objaśnione odpowiednie czasowniki albo przymiotniki, a rzeczownik nie nastręcza osobnych trudności. Niema tu również przymiotników i rzeczowników złożonych, tak licznie tworzonych przez naszych dawniejszych poetów, jeśli ich znaczenie jest łatwo zrozumiałe z ich części składowych.
Autorowie wyświadczyli naszej nauce ojczystej rzetelną przysługę, dając nam także cenne dzieło.
Tom I opracował ś. p. Antoni Krasnowolski, a z powodu jego śmierci tom drugi ułożył Władysław Niedźwiedzki.

WYDAWCA.
Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: Władysław Niedźwiedzki, Antoni Krasnowolski.