List otwarty Wacława Sieroszewskiego do robotników

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
>>> Dane tekstu >>>
Autor Wacław Sieroszewski
Tytuł List otwarty Wacława Sieroszewskiego do robotników
Data wydania 1930
Źródło Skan na Commons
Inne Pobierz jako: Pobierz jako ePub Pobierz jako PDF Pobierz jako MOBI
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
List otwarty Wacława Sieroszewskiego do robotników

Robotnicy!

Gdy pięćdziesiąt lat temu, pod grozą katorgi, i zesłania, tu, w murach Warszawy, zakładaliśmy wraz z Waryńskim, Dłuskim, Halpernem, Brzezińskim, Pławińskim, Hildem, Płaskowiecką, Dąbrowskim, Kobylańskim, Rottengruberem, Stanisławem Landy, Uziębłą, Mendelsonem, Wacławem Swięcickim pierwszą socjalistyczną organizację i budzili ruch robotniczy, rozumieliśmy dobrze, że stworzenie pracowniczej społeczności, opartej na solidarności, braterstwie ludzi, równomierność ich szczęścia, oświaty i sprawiedliwości — wymaga długiej, wytężonej pracy, wieloletniego rozwoju.
Pierwszym warunkiem takiego rozwoju było własne Państwo. Krwawa zacięta walka z najeźdźcami stawała się koniecznością. Już wtedy w sercach naszych kiełkowały nasiona przyszłej P. P. S. i jej pełnych chwały czynów.
I oto stała się rzecz straszliwa, zadająca bolesny cios wszystkim przyjaciołom i stronnikom ruchu robotniczego: z rąk organizacji robotniczej, której założycielem i przywódcą w najświetniejszych jej czasach był Józef Piłsudski, miał zginąć ten człowiek szlachetny, czysty, oddany całkowicie pracy nad lepszą przyszłością Narodu.
Zgroza przejmuje na myśl powodzenia tego czynu. Nietylko rozpętałaby się zapamiętała walka domowa, ale mielibyśmy jutro w granicach naszej Ojczyzny na Zachodzie — Niemców, na Wschodzie — Moskali. Przyszłaby wojna światowa z powrotną falą głodu, nędzy i zniszczenia.
ROBOTNICY, zastanówcie się nad ohydą i grozą tego zamachu. Połóżcie kres położeniu, którego przedłużenie zniszczy Polskę!

Wacław SieroszewskiTekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Wacław Sieroszewski.