List Marii Skłodowskiej-Curie do Jana Moszczeńskiego

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor Maria Skłodowska-Curie
Tytuł List Marii Skłodowskiej-Curie do Jana Moszczeńskiego
Data wyd. 1921
Miejsce wyd. Paryż
Źródło Skany na Commons
Inne Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
FACULTÉ DES SCIENCES DE PARIS[1]


INSTITUT DU RADIUM[2]

LABORATOIRE CURIE
1, Rue Pierre-Curie, Paris (5e)Paris, le   24. października 1921.

W. Pan Jan Moszczeński,
Prezes Komitetu polskiego w New Yorku.

Szanowny Panie,

W końcu września otrzymałam od Poselstwa polskiego w Paryżu książkę pamiątkową od wychodźstwa polskiego w New Yorku i okolicy, jakoteż czek na sumę 500 dolarów. W październiku zaś, będąc w Warszawie, otrzymałam list od Komitetu polskiego w New Yorku, z dnia 12. września r.b.

Przesyłam na ręce Szanownego Pana Komitetowi polskiemu najserdeczniejsze podziękowanie za cenną pamiątkę i za dar do niej dołączony. Niezmiernie żałuję, że okoliczności nie pozwoliły na bezpośrednie zetknięcie się moje z komitetem polskim w New Yorku. Sprawa ta byłaby się niezawodnie ułożyła inaczej, gdyby plan podróży był mi wcześnie znany i gdyby korespondencya z komitetem polskim była przeprowadzona przed wyjazdem moim z Paryża. Wobec tego że komitet amerykański miał bardzo mało czasu na ułożenie swego programu, i że całkowite wykonanie tego programu okazało się niemożliwem ze względu na stan mego zdrowia, nie byłam w możności wpłynąć na dalsze zmiany. Nieporozumienia, jakie stąd wyniknąć mogły, przypisać należy jedynie pośpiechowi, z którym podróż została zdecydowana i ułożona, wskutek czego trudno było przeprowadzić korespondencyą z Ameryką w pomyślnych warunkach.

Miło mi zawiadomić Komitet polski w New Yorku, za pośrednictwem Szanownego Pana, że za bytności mojej w Warszawie powstał projekt założenia tamże Instytutu radowego, i że w tym celu mają się połączyć wysiłki Rządu, miasta i społeczeństwa polskiego. Komitet centralny, mający się tą sprawą zaopiekować, zwróci się niezawodnie o poparcie i do wychodźstwa polskiego. Komitetowi temu przekazany będzie dar, który otrzymałam od Komitetu polskiego w New Yorku, w sumie pięćset dolarów, jakoteż wszelkie dalsze dary, któreby Polacy w Ameryce na ten cel narodowy złożyć zechcieli.

Gdy nowy Instytut powstanie, mam zamiar złożyć w jego archiwum książkę pamiątkową otrzymaną od rodaków z New Yorku, jako dowód ich drogocennej sympatyi dla mnie i dla mojej działalności.

Łączę wyrazy szacunku i poważania

Marie Curie Skłodowska Signature Polish.svg


Przypisy

  1. Przypis własny Wikiźródeł Faculté des sciences de Paris (fra.) — Wydział nauk Paryża
  2. Przypis własny Wikiźródeł Institut du Radium (fra.) — Instytut Radowy


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Maria Skłodowska-Curie.