Krótkie wiadomości z dziejów Polski/Wstęp

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Stanisław Bełza
Tytuł Krótkie wiadomości z dziejów Polski
Wydawca Leon Idzikowski
Data wyd. 1917
Druk Drukarnia Polska w Kijowie
Miejsce wyd. Kijów
Źródło Skan na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
KRÓTKIE WIADOMOŚCI

z DZIEJÓW POLSKI




WSTĘP.

Na ziemi polskiej, którą zamieszkujemy, osiedlili się przed wiekami nasi ojcowie, dziadowie i pradziadowie, czyli nasi przodkowie. Ulepszyli oni tę ziemię znojną pracą, bronili jej dzielnie przed najazdem wrogów i okupywali krwią i życiem, aby ją tylko dzieciom, następcom i potomkom swoim zostawić w spuściźnie.
Rodziny naszych przodków należały do wielkiego plemienia słowiańskiego, które od niepamiętnych czasów zajęło rozległe ziemie, położone między morzem Baltyckiem, Adryatyckiem i Czarnem i między Dnieprem i Labą. Plemię słowiańskie dzieliło się na bardzo wiele szczepów, z których wytworzyły się liczne narody: Polacy, Czesi i Rusini na północy, Słoweńcy, Serbowie, Kroaci i Bulgarzy na południu.
My wszyscy, którzy mówimy po polsku, jesteśmy Polakami. Wszystkich nas łączy wzajemnie miłość ojczysta, mowa polska, wspólne obyczaje i zwyczaje. Wszystko to stanowi skarb drogocenny, który wzbogacony i pomnożony pracą, przekazać powinniśmy w spuściźnie naszym potomkom.

Ziemia, na której żyjemy, jest naszą od wieków. Naród nasz polski nie wydarł jej nikomu, jak to czyniły inne narody. Wziął on ją w swoje ręce taką, jaką ją Bóg stworzył, to jest dziką, nieuprawioną i zamienił ją własną pracą, jakby na spichrz, pełen chleba i bogactwa.

Aniołowie w gościnie u Piasta.

Co się działo na ziemi, przez Polaków zamieszkanej, uczą dzieje Polski. Każdy Polak ma obowiązek znać dzieje Polski, rozważać zasługi przodków, zapamiętać czyny wielkie, dobre i szlachetne, których nie brak w historyi, czcić pamięć zasłużonych mężów, którzy wskazali, jak Ojczyznę kochać należy, i starannie unikać na przyszłość błędów, które sprowadziły upadek narodu.
O początkach założenia państwa polskiego nie mamy prawdziwych wiadomości. Wówczas bowiem ludzie jeszcze pisma nie znali, więc nie dochowały się żadne zapiski. Istnieją tylko tak zwane podania, przechodzące z ust do ust, z pokolenia w pokolenie. Według tych podań, założycielem Polski miał być Lech, brat Czecha, założyciela Czech, i brat Rusa, założyciela Rusi. Lech przybył z nad Dunaju z rycerstwem swoim nad rzekę Wartę, założył miasto Gniezno i przybrał za godło kraju orła białego.
Z pośród późniejszych władców wyróżnić się musieli dobrem panowaniem Krakus i Wanda, bo o tem świadczą mogiły, usypane na ich cześć pod Krakowem, a także Piast, stateczny, uczciwy i rozumny gospodarz i kołodziej, obrany księciem po złym i okrutnym Popielu. Rodzina Piasta panowała w Polsce przez pięć wieków.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Stanisław Bełza.